Interpretacja rtg i TK

Witam, Mam 2 pytania i prosiłbym o pomoc w interpretacji wyników. Mam na imię Sławek i mam 23 lata. Rok temu znalazłem się w szpitalu z powodu podejrzenia zatorowości płucnej. Jednak scyntygrafia płuc oraz angioTK tętnic płucnych odrzuciło diagnozę, że to zatorowość płucna. Jednak proszę o poradę, co dalej powinienem zrobić w wypadku takiego opisu angioTK: "Badanie angioTK tętnic płucnych z podaniem środka kontrastowego Optiray350-90ml bez objawów nietolerancji. W uzyskanych obrazach nie wykazano cech materiału zatorowego w pniu płucnym i tętnicach płucnych do trzeciego przedziału. W obrębie śródpiersia nie widać powiększonych węzłów chłonnych. Jamy opłucnowe wolne. Zgrubienia opłucnowe i zmiany włókniste w szczytach płuc. W miąższu płucnym nie wykazano ewidentnych zmian ogniskowych." Czy zmiany opłucnowe i zmiany włókniste w szczytach płuc coś oznaczają? Paliłem około 2 lat, ale niezbyt dużo, obecnie nie palę od około pół roku. Z leków brałem A***, ale nic na płuca i lekarz pulmonolog również nie przepisał. Mam objawy, że często brakuje mi powietrza i się szybko meczę, jak wykonuję większy wysiłek. Mimo wszystko lekarze uważają, że nie ma powodów do obaw. Drugie pytanie, odnośnie mojej Narzeczonej. Natalia ma 21 lat. Zrobiła rtg klatki piersiowej i oto są wyniki, i proszę o interpretację: "RTG klatki piersiowej Pa. Jamy opłucnowe wolne. Przymglenie 3 pola dolnego płuca prawego przysercowo, raczej przez tkanki miękkie niż zmiany zapalne. Sylwetka serca w normie". Dodam, że paliła około 4 lat tak dziennie po 5 papierosów. Obecnie nie pali pół roku, ale dobrze się czuje i nie bierze żadnych leków. Dziękujemy serdecznie za pomoc i pozdrawiamy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

W pierwszej kolejności odniosę się do Pana angio-CT. Zmiany o charakterze zgrubień opłucnej oraz zmiany włókniste najczęściej oznaczają zmiany po przebytych w przeszłości stanach zapalnych. Oczywiście nie można wykluczyć chorób przebiegających z postępującym włóknieniem płuc, dlatego warto obserwować ich obraz. Wskazane powtórzenie badania za ok. 6 mies. oraz konsultacja pulmonologiczna - co jak rozumiem miało miejsce - gdyż obraz powinien ocenić specjalista. Niektóre choroby bowiem mają charakterystyczny obraz radiologiczny.

Odnośnie badania narzeczonej - jak podkreślono w opisie badania obszar zacienienia odpowiada raczej cieniowi tkanek miękkich niż zmianom zapalnym. Niejednokrotnie zdarza się, iż obraz tkanek miękkich - m.in. piersi - rzutuje się na obraz płuc, utrudniając nieco interpretację zdjęcia.

Na koniec zaznaczę, że mogę jedynie przybliżyć Panu interpretację przedstawioną w opisach badań. Nie widząc zdjęć nie mogę podjąć się interpretacji.

Pozdrawiam