Interpretacja toxo IgM oraz IgG

Jestem w 9 tygodniu ciąży i nie rozumiem wyniku. Mój wynik to: IgM: 0,10 oraz IgG: 45. Będę wdzięczna za pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Wyniki podane przez Panią, wskazują, że przechorowała Pani toksoplazmozę (dodatni wynik oznaczenia IgG, ujemny wynik IgM). Wskazuje na to podwyższone miano przeciwciał IgG, które są przeciwciałami "późnymi", utrzymującymi się przez całe życie po przechorowaniu, oraz ujemny wynik przeciwciał IgM, które są charakterystyczne dla okresu choroby.

Możliwe, że potrzebne będzie jeszcze jedno badanie poziomu przeciwciał IgG, w celu oznaczenia dynamiki jego zmian. Jeśli poziom przeciwciał będzie taki sam, nie należy podejmować leczenia, ani wykonywać kolejych badań. Toksoplazmoza jest to choroba pasożytnicza groźna dla płodu tylko w okresie ostrym choroby. U osób z wydolnym układem odpornościowym, po przebyciu ostrej fazy choroby, nie następuje jej nawrót. W związku z tym Pani ciąża jest bezpieczna.

Pozdrawiam i życzę urodzenia zdrowego dzidziusia.