Interpretacja wyników badań biochemii i morfologii krwi

Dzien dobry mam 65 lat i po ostatnich badaniach jestem bardzo zaniepokojona swoimi wynikami bardzo proszę o interpretację: Biochemia: Kreatynina 0,7; GRF 89,4 ml/min/1.73m2; glukoza 119,2; AST 79; ALT 100; GGTP 83; Cholesterol całk. 296; HDL 117,3; %HDL 39,6; LDL wylicz. 163,1; Trójglicerydy 78, test optyczny ujemny; Sód w surowicy 147; Potas4,22; MorfologiaHCT 46,9; RBC 5,16; HGB 15,2; WBC 6,60; MCV 90,9; MCHC 32,4; RDW SD 48,2; RDW CV 14,8; PLT 173; PDW 13,5; MPV 10,4; P-LCR 28,2; PCT 0,18; NEUT 3,14% 47,5; LYMPH 2,71% 41,1; MONO 0,56% 8,5; EO 0,15% 2,3; BASO 0,04% 0,6. Dziekuje bardzo za odpowiedz.

Witam!
Spośród badań nieprawidłowości dotyczą stężenia glukozy, aminotransferaz, GGTP, Cholesterolu całkowitego oraz LDL. Pozostałe wyniki znajdują się granicach normy. W związku z tym wskazana jest konsultacja z internistą gastroenterologiem. W celu wyjaśnienia podwyższonego poziomu glukozy wskazane jest wykonanie krzywej cukrowej. Zwiększone wartości aminotransferaz oraz GGTP sugerują rozszerzyć diagnostykę w kierunku chorób wątroby tzn. wskazane jest wykonanie takich badań jak bilirubina, USG jamy brzusznej, HbsAg oraz ewentualnie HCV RNA. Hipercholesterolemia (zwiększone stężenie cholesterolu) jest wskazaniem do zastosowania leków (statyn) przez lekarza celem normalizacji poziomu cholesterolu. W tej chwili bez dokładnego wywiadu i badania fizykalnego nie można nic więcej powiedzieć. Zachęcam do wizyty u internisty, najlepiej gastroenterologa, ewentualnie do hepatologa. Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Witam,

Każde laboratorium ma nieco inne normy, dlatego najlepiej jest podawać wyniki wraz z zakresem norm, które obowiązują w danym laboratorium.

Wydaje się jesdnak, że podwyższone wyniki dotyczą glukozy, aminotransferaz, GGTP, Cholesterolu całkowitego oraz LDL.

Jeśli chodzi o glukozę to oczywiście jej podwyższenie moze budzić podejrzenie cukrzycy lub nieprwidłowej tolerancji glukozy. Można wykonać OGTT, może to zlecić lekarz rodzinny. Leczeniem, w podstawowym zakresie, również moze zająć się lekarz rodzinny. W pierwszym rzędzie należy przestrzegać diety i regularnie uprawiać wysiłek fizyczny. Jeśli jest to nieskuteczne mozne rozpocząć leczenie tabletkami tj. metformina.

Podwyższone stężenie cholesterolu stanowi czynnik ryzyka m.in. udaru i zawału. Z tego powodu podwyższony cholesterol należy leczyć. Można to zrobić dietą, można zlecić tabletki tj. statyny.

Podwyższenie GGTP i enzymów wątrobowych wynika z uszkodzenia wątroby. Moze mieć to różne przyczyny. U osób z nadwagą lub otyłością moze wystąpić otłuszczenie wątroby, co prowadzi w konsekwencji do jej uszkodzenia. Wtedy wskazana jest utrata wagi. Należy zrobić usg jamy brzusznej, żeby zdiagnozowac przyczynę. Poza tym uszkodzenie wątroby może wystepować u osób nadużywających alkoholu. Wtedy należy go odstawić. Inne przyczyny wzrostu enzymów wątrobowych to zakażenie wirusami zapalenia wątroby. Można zrobić HbsAg, anty Hbs, anty HCV w celu diagnostyki przyczyn zakażenia. Poza tym uszkodzenie wątroby moze tez wynikać z zastoju żółci-tą przyczynę pozwoli zdiagnozować usg. Z kompletem wyników można zgłosić się do gastrologa.