Interpretacja wyników badań biopsji tarczycy

Witam, niedawno robiłam biopsję tarczycy, wynik to: masy koloidowe rozproszone, komórki nabłonka pęcherzykowego. Co to oznacza?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opis oznacza, że zmiana tarczycy ma charkter łagodny - to najprawdopodobniej wole guzkowe koloidowe. To najczęstsza łagodna choroba tarczycy.

Należy wykonać badania hormonów tarczycy, aby stwierdzic, czy wole jest obojętne, niedoczynne (wytwarza za mało hormonów) czy nadczynne (nadmiar hormonów tarczycy). Od tego będzie zależało dalsze leczenie. Konieczna jest również coroczna ocena budowy tarczycy w badaniu USG.

Niestety wole ma tendencje do wzrostu. Jeżeli zacznie uciskać na okoliczne tkanki, trzeba je będzie usunąć operacyjnie.