Interpretacja wyników badań dziecka 3-letniego z podejrzeniem choroby Leśniowskiego-Crohna

Dzień dobry, mam pytanie. Moja córka (3 lata) została wypisana ze szpitala z podejrzeniem choroby Leśniewskiego-Crohna. Niestety, dowiedziałam się tego z karty informacyjnej. Ma następujące wyniki: morfologia: LEUL: 4,91 tys./ul, ER 4,38 mln/ul, HB 12,09 g/dl, HT 38%, MCHC 35,1 g/dl, PLT 288 tys./ul, NEUT 52,4%, LIMF 35,0%, MONO 10,2%, EOS 2,0%, BASO 0,4%. BADANIA BIOCHEMICZNE: ALAT 19IU/L, KREATYNINA W SUR 0,3 mg/dl, DIASTAZA W MOCZU 308IU/L. ELEKTORLITY W SUROWICY: SÓD 138 mmol/l, POTAS 3,7 mmol/l. KOAGULOGRAM: czas kaol-kefal 35,0 sek, BIAŁKO C-REAKTYWNE 0,24 mg/dl. Miała robione badanie sigmoidoskopowe, wynik: błona śluzowa rózowa, lśniąca z widoczną siatką naczyń. KOLONOSKOPIA: oczyszczenie jelita dość dobre, w jelicie krętym grudki chłonne przerośniete. W odbytnicy pojedyncze nadżerki, krwawienia kontaktowe. Na całej długości jelita grubego błona śluzowa granulowana z zachowaną siatką naczyn. Pobrali wycinek do badania histopatologicznego, ale dwa tygodnie to wieczność. Proszę o konsultację.

Redakcja abcZdrowie

W rozpoznaniu choroby Leśniowskiego-Crohna ważny jest wywiad co do objawów, wyniki badań podstawowych i wyniki badań endoskopowych z badaniem histopatologicznym wycinków ściany jelita.

W wynikach Pani córeczki nie ma podwyższenia wskażników zapalenia (spodziewanych w chorobie Crohna) - leukocytozy, podwyższonego CRP, ale nie wyklucza to choroby. Parametry czerwonokrwinkowe są przy dolnej granicy normy - tendencja do niedokrwistości, przy dolnej granicy normy jest też potas - mogłoby to pasować do obrazu choroby.

W kolonoskopii niestety są cechy, mogące wiązać się z chorobą Crohna - przedstawiony obraz śluzówki jelita nie jest prawidłowy u 3-letniego dziecka. Myślę, że rozpoznanie jest prawdopodobne, ale ostatecznie zdecydują pediatrzy po otrzymaniu wyników badania histopatologicznego.