Interpretacja wyników badań krwi na ilość czerwonych krwinek

Witam, jak mam interpretować wyniki badań na ilość czerwonych płytek we krwi, pierwsze wyniki wyszły 80 tys/ul; drugie po 9 dniach 120 tys/ul; trzeci również po 9 dniach 77tys/ul; pozostałe wyniki OB 2/4; Leukocyty 9,9 tys/ul; erytrocyty 5 mil/ul; hemoglobina 15,4 g/ul; hematokryt 45,4 %; MCV 91 fL; MCH 30,9 pg; MCHC 34,1 g/dl; cholesterol LDL 3,7 mmol/l; trójglicerydy 1.38 mmol/l.

Witam serdecznie!

Obniżony poziom płytek to tzw. małopłytkowość. Może mieć rożne przyczyny i żeby prawidłowo zinterpretować wyniki badań konieczna jest znajomość wielu istotnych danych - wieku pacjenta, czy choruje na choroby przewlekłe, czy zażywa na stałe leki, czy leki w ostatnim czasie były zmienione lub otrzymywał inne leki np. z powodu infekcji itp, jakie były poprzednio wykonywane badania (morfologia krwi). Konieczne jest także osobiste badanie lekarskie.

Małopłytkowość może być związana zarówno z zaburzeniem wytwarzania płytek w szpiku kostnym lub ich nadmiernego niszczenia w organizmie. Czasami przyczyna małopłytkowości jest nieznana (tzw. małopłytkowość samoistna).

Jeżeli liczba płytek jest stabilna - tzn. utrzymuje się w granicach 50-100 tys wtedy zaleca się głównie obserwację. Dotyczy to jednak sytuacji zdiagnozowanych - tzn. w których określono czy jest to małoplytkowość samoistna czy na podłożu innych schorzeń/zażywanych leków.

Proszę zatem zgłosić się do lekarza internisty, który w razie konieczności przekaże Pana pod opiekę hematologa.

Pozdrawiam serdecznie