Interpretacja wyników badań - listerioza po poronieniu

Badanie robiłam 10 dni po poronieniu (zatrzymanym) w 12 tygodniu ciąży. Wynik: listerioza w klasie IgM, serotyp 1/2a IFT, IgM - SŁABO DODATNI, serotyp 4b IFT, IgM - GRANICZNY... W klasie IgG wynik serotyp 1/2a IFT, IgG - GRANICZNY, a serotyp 4b IFT, IgG - NEGATYWNY... Czy te wyniki mogą wskazywać na prawdopodobieństwo listeriozy jako przyczyny poronienia i czy wynik "słabo dodatni" jest przesłanką do kuracji antybiotykowej, czy tak opisany poziom przeciwciał stanowi jakieś zagrożenie dla mojego zdrowia? Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki badań serologicznych wskazują, że przebyła Pani świeże zakażenie listeriozą.

Zakażenie w czasie ciąży może prowadzić do porodu przedwczesnego (po 22 tygodniu ciąży) oraz zakażeń (niekiedy ciężkich) u noworodków. Istnieje prawdopodobieństwo, że listerioza może doprowadzić do poronienia, jednak jest to nadal kwestia sporna.

Zakażenie listerią podczas ciąży u kobiety zwykle nie powoduje żadnych dolegliwości lub towarzyszą mu niecharakterystyczne objawy jak niewielka gorączka lub biegunka. Dlatego mogła Pani nie wiedzieć o infekcji. Zarazić się można przez spożycie zakażonych produktów mlecznych, mleka, warzyw lub mięsa.

Ponieważ po poronieniu może mieć Pani obniżoną odporność, leczenie antybiotykami najprawdopodobniej będzie konieczne.