Interpretacja wyników badań mężczyzny w średnim wieku

Dzień dobry! Przedstawiam wszystkie badania, jakie wykonałem w ostatnich dniach. Mam 42 lata, ciśnienie 85/130 i różne, trochę wyższe czasami. Prześwietlenie klatki piersiowej PA-z dnia 06-12-2011 r. Opis badania: Płuca bez zagęszczeń miąższowych. Wielkość serca i pień naczyniowy w normie. Kąty przeponowo-żebrowe wolne. Prześwietlenie, kręgosłup szyjny boczny - z dnia 06-12-2011r. Opis badania: Wysokość trzonów i tarcz międzykręgowych zachowana. Linie kręgosłupowe zachowane. Cień tkanek miękkich przed kręgosłupowych prawidłowej szerokości. Wyprostne ustawienie odcinka szyjnego kręgosłupa.

USG jamy brzusznej z dnia 08-12-2011 r. Opis badania: Wątroba prawidłowej wielkości z cechami stłuszczenia bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny zawiera złóg o średnicy około 20 mm. Drogi żółciowe wewnątrz wątrobowe i zewnątrz wątrobowe nie poszerzone. PŻW - 4,6 mm bez złogów. Trzustka i śledziona prawidłowe bez zmian ogniskowych. Nerka prawa dł. 103 mm bez zastoju moczu bez cech kamicy. Nerka lewa dł.110 mm bez zastoju moczu bez cech kamicy. Pola nadnerczowe prawidłowe. Aorta i okolica około aortalna bez zmian. Pęcherz moczowy słabo wypełniony. Prostata nie do oceny. Węzły chłonne w jamie brzusznej nie są powiększone. Wnioski: -kamica pęcherzyka żółciowego; -stłuszczenie wątroby.

USG tętnic dogłowowych z dnia 08-12-2011 r. Opis badania: Tętnica szyjna wspólna wewnętrzna i zewnętrzna po stronie prawej bez zmian miażdżycowych o prawidłowych wielkościach i spectrum przepływu krwi. Tętnica szyjna wspólna, wewnętrzna i zewnętrzna po stronie lewej z prawidłowymi prędkościami i prawidłowym spectrum przepływu krwi, bez zmian miażdżycowych. Obie tętnice kręgowe z prawidłowym przepływem dogłowowym z prawidłowym spectrum. Prawa śr.3,2 mm, lewa śr.4,0 mm. Kompleks intima-media o grubości;0,6 mm. W obu płatach tarczycy widoczne guzki. Wnioski: prawidłowe przepływy w tętnicach dogłowowych.

USG tarczycy z dnia 12-12-20011 r. Opis badania: Dwupłatowy ,nie powiększony gruczoł tarczycowy ,położony typowo. Płat prawy o wymiarze 46,1 x 20,4 x 21,5 mm. Cieśń gruba 4,2 mm. Płat lewy 39 x 19,9 x 20,3 mm. W płacie prawym w górnym biegunie, powierzchownie widoczny drobny guzek lity w otoczce hypoechogenicznej, o wymiarze 4,3 x 3,6 mm. W lewym płacie pojedynczy normoechogeniczny guzek w delikatnej otoczce, o wymiarach 8,8 x 6,1 mm; oba guzki nie wykazują unaczynienia. Pozguzkowy miąższ całej tarczycy o jednorodnej echogeniczności i niewielkim unaczynieniu. Węzły chłonne szyjne w okolicy tarczycy niepowiększone.

Wykonałem badanie krwi pod kątem tarczycy w dniu 16-12-2011 r. Kwas moczowy 5,6 mg/dl Zakres referencyjny 3,4-7 Hormony Tyroksyna wolna FT 4 19,02 pmol/l 12-22 Trijodotyronina wolna FT 3 5,2 pmol/l 3,1-6,8 P-ciała p/peroksydazie tarczycowej 5,72 IU/ml 34 P-ciała p/tyreoglobulinie 11,6 IU/ml 115

Tomografia komputerowa głowy bez dożylnego środka cieniującego wykonana w dniu 15-12-2011 r. Opis badania: Zmian ogniskowych naczyniopochodnych nie stwierdzono. Krwawienia wewnątrzczaszkowego nie stwierdzono. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony. Wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego nie stwierdzono. Przestrzenie płynowo przymózgowe nie są poszerzone. Kości pokrywy i podstawy czaszki bez zmian destrukcyjnych. Badanie krwi z dnia 06-12-2011 r. WBC 8,1 K/ul 4,1-10,9 LYM# 2,9 K/ul (35,3%) 0,6-4,1 MID# 0,4 K/ul (5,2%) 0,0-1,8 GRAN# 4,8 K/ul (59,5%) 2,0-7,8 RBC 5,28 M/ul 4,0-6,0 HGB 16,3 g/dl 12,0-18,0 HCT 49,3 % 37,0-54,0 MCV 93,3 fl 80,0-97,0 MCH 30,9 pg 26,0-32,0 MCHC 33,1 g/dl 31,0-36,0 RDW 14,9 % 11,5-14,5 PLT 251,0 K/ul 140,0-400,0 MPV 10,6 fl 6,0-11,5 PCT 2,7 PDW 18,9 OB 5 mm/1h 10 Glukoza 108,0 mg/dl 60,0-110,0 Cholesterol 243 mg/dl 140-200 HDL 35,00 mg/dl 35,00-80,00 TG 664,00 mg/dl 60,00-165,00 LDL - napisano, że jak TG powyżej 400,LDL nie oblicza się, a norma 35-130 TSH 0,4989 ulU/ml 0,3500-4,9400 CEA 4,43 ng/ml niepalący 3 palący 5 -palę papierosy.

Badanie krwi z dnia 09-01-2012 r. Glukoza 94,0 mg/ml Cholesterol 143 mg/ml HDL 34,00 mg/ml TG 237,00 mg/ml LDL 62 TSH 0,3710 ulU/ml CEA 5,18 ng/ml norma 3 5 -palę papierosy PSA całkowity 0,229 ng/ml norma 0,00-4,00 W ciągu miesiąca CEA stężenie wzrosło z 4,43 do 5,18. Czy to możliwe? Glukoza, cholesterol, TG spadło. Wykonałem badanie na krew utajoną-wynik dodatni :( Bardzo martwi mnie ten marker CEA. - Wykonałem sobie test TUMOR M2-PK, ale czekam na odpowiedź z Poznania, próbkę wysłałem 02-01-2012 r.

Sprawa najważniejsza 02 sierpnia 2011 r. zmarł mój ojciec, miał 72 lata i walczył z rakiem jelita grubego :( Biorę teraz leki: - Vitaral; - na watrobę Liv.52; - na woreczek żółciowy - Lidanpaishipian (chińskie podobno skuteczne) na rozpuszczanie złogów; - Zocor-20- na trójgrycerydy; - teraz zacznę brać syrop - Polinesian Noni; Chcę wykonać jeszcze markery: - AFP; - CA-19-9; CYFRA 21-1. Pozdrawiam.

P.S. Co znaczą normy ng/ml lub pg/ml? Czy powinienem się martwić takimi wynikami, zwłaszcza że CEA i HDL - spadło?

Witam serdecznie!

W badaniach, które Pan wykonał zmiany są niewielkie i powinny przede wszystkim wpłynąć na zmianę Pana stylu życia. Oprócz leków które Pan zażywa (do rozważenia jeszcze włączenie fibratów). W diecie proszę unikać potraw smażonych, tłustych, natomiast wdrożyć jak największą ilość warzyw.
Natomiast z wyników, które Pan wykonał poszerzenia diagnostyki wymagają jeszcze guzki tarczycy - konieczna jest ich biopsja.
Ponadto obserwacji wymaga jeszcze poziom glukozy, który powinien na czczo wynosić poniżej 100mg/dl. Z tego powodu konieczne jest zatem zwrócenie większej uwagi na spożywane przez Pana węglowodany. I kontrolne wykonanie badań za 6 miesięcy.
Jeżeli chodzi o nieco podniesiony wskaźnik CEA to wymaga on diagnostyki, również z tego powodu, że ma Pan dodatni wywiad rodzinny - konieczne jest dalsze leczenie pod opieka poradni gastrologicznej - konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Z badań wskazane jest natomiast wykonanie badania krwi na kał utajoną.
Jeżeli chodzi o wykonywanie badań dodatkowych to radziłabym wykonać jednak te które sugeruje lekarz, najlepiej taki który będzie miał możliwość wykonania badania lekarskiego i dokładnego zebrania wywiadu.
Jeżeli chodzi o pg/dl czy ng/ml to są to po prostu stosowane w danym oznaczeniu jednostki (piko 10 do minus dwunastej, nano to 10 do minus dziewiątej).
Pozdrawiam