Interpretacja wyników badania hormonalnego

Witam! Proszę o interpretację wyników. Staramy się z mężem o dziecko już któryś miesiąc, ale jakoś nic nie wychodzi. 5 dc: FSH – 7,0 [3,5-12,5]; LH – 5,7 [2,4-12,6]; ESTRIADOL – 78 [46-607]; PROGESTERON – 1,8 [0,6-4,7]. 21 dc: FSH – 2,3 [3,5-12,5]; LH – 4,1 [2,4-12,6]; ESTRIADOL – 529 [46-607]; PROGESTERON – 45,6 [0,6-4,7]. Niestety nie mam możliwości normalnej konsultacji z lekarzem - nie ufam Irlandczykom (gdzie aktualnie przebywam), a do Polski nie wybieram się dość często. Ostatni raz jak byłam u ginekologa, powiedział, że wszystko jest w stanie idealnym - jeśli chodzi o obraz USG. Mam jednak problemy z tarczycą, 2 lata temu wykryto u mnie Hashimoto. Poziomy TSH były zbyt wysokie. Zbijając stopniowo, po zmianie dawek leku (sierpień) dobiłam do wyniku 1,15, a po kolejnej zmianie dawki (październik) w listopadzie wyzerowałam wynik TSH - 0,56. Byłam zadowolona, ale po dwóch miesiącach badania znów dały wynik zbyt wysoki - 2,05 :( Czy taki poziom TSH może tak bardzo przeszkadzać? Czy mimo tego są jakieś szanse? I jak moje wyniki badań hormonalnych? Jak wygląda moja rezerwa j.? I czemu progesteron w 21 dniu cyklu taki wysoki? Pozdrawiam.

Witam serdecznie!

Normy hormonów płciowych zależą od dnia cyklu w którym były wykonywane. Wyniki Pani badań są w normie (dla progesteronu w fazie lutealnej - po owulacji górna granica normy to 68 nmol/l).

Jeżeli chodzi o poziom TSH to norma zależy od laboratorium, ale przyjmuje się, że górna granica normy wynosi 4,0 - a więc Pani wynik jest jak najbardziej w normie. Istnieje tendencja, że przyjmując tę samą dawkę hormonów tarczycy latem a zimą jest różnica - latem wartości TSH są niższe niż zimą. Póki jednak nie przekraczają 4,0 - nie ma powodów do niepokoju o skuteczność leczenia niedoczynności.

Diagnostykę niepłodności prowadzi się, jeżeli pomimo roku regularnego współżycia nie udaje się zajść w ciążę. Przebadać się powinni oboje partnerzy.

Pozdrawiam serdecznie.