Interpretacja wyników badania krwi oraz moczu u pięćdziesięcioletniego mężczyzny

Bardzo proszę o interpretację następujących wyników badania moczu i krwi (Z góry dziękuję): (Mężczyzna 53 lata, 174cm/90kg, lekkie nadciśnienie leczone, przepuklina przełyku nieleczona, niewielkie hemoroidy nieleczone.) Osad Moczu: Erytrocyty świeże: 2-4 wpw, Leukocyty: pojedyncze w polach widz. Śluz: nieliczne pasma, Bakterie: Nieliczne. Biochemia: Alat 62 U/L Aspat 31 U/l Kwas Moczowy 7.26 mg/dl, Glukoza 97 mg/dl, Mocznik 43.3 mg/dl, Kreatynina 1.01 mg/dl, MDRD 82.00 ml/min/1.73*2 Bilirubina 0.35 mg/dl, , LDL - Cholesterol 191 mg/dl HDL - Cholesterol 78 mg/dl, Triglicerydy 121 mg/dl. Hematologia: WBC 5.45 10*3/ul, RBC 4.46 10*6/ul, HGB 14.4 g/dl, HCT 42.5%, PLT 304 10*3/ul, PCT 0.32%, MCV 95.3 fl, MCH 32.3 pg, MCHC 33.9 g/dl, RDW-CV 14.2%, MPV 10.4fl, PDW 12.4 fl, P-LCR 28.7%, LYM 1.97 10*3/ul, MON 0.68 10*3/ul, GRA 2.39 10*3/ul , EO 0.37 10*3/ul, BASO 0.04 10*3/ul, %LYM 36.1%, %MON 12.5%, %GRA 43.9%, %EO 6.8%, %BASO 0.7% OB: 18/44 mm/godz. Immunologia: PSA 0.928 ng/ml.

Witam! W przedstawionych badaniach można dostrzec kilka nieprawidłowości. Niestety nie podał Pan wartości referencyjnych dla danego laboratorium, przez co można się odnieść jedynie do wartości standardowych. Interpretując wyniki badań należy konfrontować je z wywiadem oraz badaniem fizykalnym, w związku z tym mogą odnieść się jedynie do samych wyników badań. W badaniu ogólnym moczu stwierdzono nieliczną florę bakteryjną. Co przy braku objawów nie wymaga dalszej diagnostyki oraz leczenia, jeśli występują objawy dyzuryczne (pieczenie, częstomocz) może być wskazane leczenie. W badaniach biochemicznych widoczne jest podwyższenie aminotransferazy alaninowej (może wskazywać na lekkie uszkodzenie miąższu wątroby o różnej przyczynie) oraz frakcji LDL cholesterolu (nieprawidłowe ożywianie). Inne lekko podwyższone parametry mogą mieścić się w granicy błędu laboratoryjnego (mocznik, kwas moczowy). W morfologii krwi istotnym odchyleniem jest eozynofilia co wraz z przyspieszonym OB może sugerować infekcję pasożytniczą. Wzrost Alat może występować również w infekcjach pasożytniczych wpływających na czynność wątroby. Z uwagi na eozynofilię, przyspieszone OB oraz podwyższoną aminotransferazę alaninową warto wykonać badanie ogólne kału, zdjęcie RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej. Podsumowując warto zgłosić się do lekarza internisty w celu dalszej diagnostyki. Pozdrawiam serdecznie!