Interpretacja wyników badania krwi podczas stosowania HTZ

Mam 42 lata. Moje dolegliwości to od około półtorej roku przewlekłe zmęczenie bez powodu, nadmierna senność w ciągu dnia, bóle głowy, mięśni, stawów, trudności w skupieniu uwagi, przyswajaniu informacji. Z powodu stwierdzenia u mnie przedwczesnego wygaśnięcia funkcji jajników od ponad pół roku stosuję HTZ (plastry Systen Sequi). Dzisiaj lekarz zadecydował o odstawieniu HTZ ze względu na całkowitą normalizację gonadotropin oraz wysokie stężenie estradiolu gdyż uznał, że najprawdopodobniej doszło do powrotu funkcji gonad. Moje samopoczucie nie uległo zmianie podczas stosowania HTZ.

Kilka dni temu, jeszcze podczas stosowania HTZ, zrobiłam następujące badania: żelazo: 195 ug/dl (norma 37 – 145); TIBC: 359 ug/dl (norma 260 – 390); UIBC: 164 ug/dl (norma 112 – 346); %Saturacji: 54% (norma 20 – 45); ferrytyna: 50 ug/l (norma 15 – 150); transferyna: 245 mg/dl (norma 200 – 360); bilirubina całkowita: 1,47 mg/dl (norma do 0,9); ALT: 14 U/l (norma do 33); AST: 19 U/l (norma do 32); Po 2 dniach ponownie pobrano mi krew do badań i wyniki były następujące: żelazo: 66 ug/dl (norma 37 – 145); TIBC: 312 ug/dl (norma 260 – 390); UIBC: 246 ug/dl (norma 112 – 346); %Saturacji: 21% (norma 20 – 45).

Trzy miesiące temu miałam również robione niektóre z ww. badań. Wtedy wyniki były następujące: żelazo: 148 ug/dl (norma 37 – 158); UIBC: 122 ug/dl (norma 125 – 392); ALT: 15 IU/L (norma do 33); AST: 14 IU/L (norma do 40). Proszę o wyjaśnienie, czy tak różne wyniki w odstępie 2 dni są zjawiskiem normalnym oraz co może być u mnie przyczyną podwyższonego poziomu żelaza, % Saturacji i bilirubiny? Czy na powyższe wyniki mogła mieć wpływ stosowana przeze mnie hormonalna terapia zastępcza (podwyższenie TIBC)? Czy moje dolegliwości mogą wynikać z jakichś zaburzeń gospodarki żelazem?

Witam!
Wskaźniki gospodarki żelazowej mogą ulegać zmianom pod wpływem wielu czynników, w opisanej sytuacji ważnym czynnikiem jest HTZ. Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej wpływa na wątrobę powodując zwiększoną produkcję transferyny, która wpływa na zdolność wiązania żelaza zarówno TIBC jak i UIBC. Po odstawieniu dwuskładnikowej terapii mogło dojść do przedstawionych zmian, wydaje się, że nie ma powodów do obaw. Na stężenie żelaza może wpłynąć również spożycie posiłków bogatych w żelazo, stężenie żelaza ulega też wahaniom dobowym. Przedstawione wyniki badań ogólnie mieszczą się w granicy normy i nie ma powodów do niepokoju. Gospodarka żelazowa powinna być oceniana wraz z morfologią krwi, przedstawione parametry wydają się być prawidłowe. Ze względu na objawy warto również wykonać badanie TSH, które pozwala ocenić czynność tarczycy. Proponuję pozostać pod kontrolą endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie!