Interpretacja wyników badania krwi u czterdziestolatka

Bardzo proszę o interpretację wyników badań. Mam 47 lat. Wzrost 188 cm, waga 107 kg. Papierosów nie palę. Leukocyty - 6,8 tys/ul; erytrocyty - 5,4 mln/ul; hemoglobina - 15,9 g/dl; hematokryt - 46 %; MCV - 84 fl; MCH - 30 pg; MCHC - 34,9 g/dl; płytki krwi - 131 tys/ul; RDW-SD - 41,4 fl; RDW-CV - 13,6 %; PDW - 17,7 fl; MPV - 12,6 fl; P-LCR - 41,3%; neutrofile - 3,16 tys/ul; monocyty - 0,61tys/ul; limfocyty - 2,80 tys/ul; eozynofile - 0,15 tys/ul; bazofile - 0,0 tys/ul; neutrofile - 46,7 %; limfocyty - 41,7 %; monocyty - 9,0 %; eozynofile - 2,2 %; bazofile - 0,4 %; OB - 4 mm/h; glukoza - 91,58 mg/dl;

Witam serdecznie!

Wyniki badań powinno się interpretować względem norm podanych przez dane laboratorium, ponieważ zakresy norm mogą się nieco różnić w zależności od metody oznaczania.

Istotne jest także to, czy badania były robione z konkretnego powodu (np. dolegliwości) czy jako badania kontrolne u potencjalnie zdrowej osoby.

U Pana parametry układu czerwonokrwinkowego oraz białokrwinkowego są w granicach normy.

Nieco obniżona jest liczba płytek krwi - za dolną granicę normy uznaje się zazwyczaj 150 tys/ul. Nie stanowi to powodu do szczególnego niepokoju, ponieważ dopiero jeżeli liczba płytek krwi obniża się poniżej 30-50 tys/ul można spodziewać się wystąpienia objawów - tzn. nadmiernej skłonności do krwawień.

Tak niewielkie obniżenie poziomu płytek może być skutkiem zażywania leków (jeżeli zażywa Pan np. aspirynę lub klopidogrel z powodu chorób serca) lub wynikiem zaburzeń czynności wątroby (czasami jest pierwszym objawem tego rodzaju zaburzeń). Warto ponownie oznaczyć morfologię krwi za 3-4 tygodnie, dodatkowo warto sprawdzić czynność wątroby (ALT, AST, bilirubina). Czasami nie udaje się rozpoznać przyczyny zmniejszenia liczby płytek (małopłytkowość samoistna) i w takich sytuacjach zaleca się zazwyczaj obserwację.

Warto nadmienić także, że wskaźnik BMI u Pana to 30,3 czyli - I stopień otyłości... Warto byłoby spróbować zmniejszyć wagę, ponieważ otyłość zwiększa zagrożenie miażdżycą, chorobami serca oraz cukrzycą.

Pozdrawiam serdecznie