Interpretacja wyników badania na chlamydię pneumoniae

Witam, proszę o interpretację wyników na chlamydię pneumoniae: IgG 4,36 RU/ml (ujemne), IgM - 0,12 Ratio (ujemne), IgA - 1,62 Ratio (dodatnie). Po 10 dniach powtórzyłem raz jeszcze IgA i wyszło 1,46 Ratio (dodatnie ale minimalnie). O czym świadczą te wyniki oraz czy powinienem podjąć leczenie i przejść kurację antybiotykową?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.W przypadku nowego zakażenia Chlamydią przeciwciała w klasie IgM pojawiają się po około 3 tygodniach, a w klasie IgG po około 6 - 8 tygodniach. W przypadku ponownej infekcji miano przeciwciał IgM jest niskie, natomiast następuje bardzo szybki wzrost miana przeciwciał w klasie IgG. W przypadku przewlekłej infekcji wzrasta miano przeciwciał w klasie IgA. Miano przeciwciał IgM powyżej 1:16 i IgG powyżej 1:512 potwierdza zakażenie. Podobnie wystąpienie serokonwersji, czyli 4-krotny wzrost miana przeciwciał w klasie IgM lub IgG między pierwszą, a drugą próbką pobraną w odstępie 3 tygodni, również potwierdza infekcję Chlamydia pneumoniae.