Interpretacja wyników krwi - hormony

Witam serdecznie. Od stycznia nie mam miesiączki. Pojawiła się zmiana w piersi i wdał się stan zapalny, po antybiotykoterapii zmiana się zmniejszyła. Zrobiłam badania hormonów i oto wyniki: fT4 3,23, fT3 0,91, estradiol 75,64, FSH 53,92, TSH 4,875. Dodam raz jeszcze, że ostanią miesiączkę miałam 15 stycznia, mam 40 lat. Proszę o interretację wyników, co to może być, czy zwykła menopauza w młodym wieku, czy coś innego? Mam normy na estradiol, ale nie wiem w jakiej jestem fazie, skoro mam cieniutkie endometrium. Proszę o pomoc, Beata.
40 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki wskazują na pierwotną (wynikającą z niewydolności tarczycy) niedoczynność tarczycy - wysoki poziom TSH, niski fT3 i fT4.
Ponadto stężenie FSH jest za wysokie przy prawidłowym poziomie estradiolu.

Obecnie najistotniejszą sprawą jest wyrównanie niedoczynności tarczycy. Możliwe, że wówczas stężenie pozostałych hormonów wróci do normy. Hormon podwzgórza, pobudzjący wytwarzanie TSH w przysadce, zwiększa również wydzielanie prolaktyny. Hiperprolaktynemia prowadzi do zaburzeń miesiączkowania, w tym wydłużenia cykli menstruacyjnych i wtórnego braku miesiączki.

Z drugiej strony stężenie FSH wzrasta na około 6 lat przed wystąpieniem menopauzy.

Powinna Pani udać się do endokrynologa, który po zebraniu dokładnego wywiadu i przeprowadzeniu badania, będzie mógł najlepiej zinterpretować wyniki badań. Najprawdopodobniej po wyrównaniu zaburzeń w obrębie tarczycy, inne dolegliwości ustąpią. Jeżeli tak się nie stanie, trzeba będzie poszukać innej przyczyny (np. choroby przysadki).