Interpretacja wyników morfologii krwi (neutrofile, limfocyty, monocyty)

otrzymalam wyniki morfologii krwi i neutrofile, limfocyty, monocyty i eozynofile sa podane dwukrotnie: w tys/,ul i w %. Neutrofile 1,82tys/,ul sa poniej normy (2,5-7) a drugi zapis neutrofile 43,1 % sa w normie ( 40-70). Pozostale granulocyty sa w normie w obu przypadkach. Co to oznacza? Nadmieniam, ze od dlugiego czasu przyjmuje leki p.bolowe i gabapentin (neurontin) .Prosze o odpowiedz i gory za nia dziekuje. bebedka
ponad rok temu

Witam serdecznie.
W tym przypadku ważniejszy jest bezwzględny (tys/ul) poziom neutrofilów, a ten wykazuje wartości obniżone. Najprawdopodobniej jest to skutkiem ubocznym działania Gabapentinu, który może doprowadzić zarówno do obniżonego poziomu leukocytów (WBC) jak i neutofilów. W przypadku takich zmian konieczna jest okresowa kontrola morfologii krwi (na zlecenie lekarz prowadzącego), gdyż dalsze obniżanie ilości neutrofilów może predysponować do rozwoju groźnych zakażeń i upośledzenia odporności.