Interpretacja wyników morfologii mojej mamy

Witam. Mam do Państwa prośbę o interpretację wyników morfologii mojej mamy, która ma 64 lata. Obawiam się czegoś najgorszego. Bardzo dziękuję za pomoc. Morfologia krwi: leukocyty 53,3 tys., erytrocyty - 4,7 mln, hemoglobina - 13,8 g/dl, hematokryt - 43,5%, MCV - 93 fl, MCH - 30 pg, MCHC - 31,7 g/dl, płytki krwi - 154 tys., RDW-CV 13,9%, PDW - 9,9 fl, MPV - 9,3 fl, P-LCR - 19%, neurofile - 5,75 tys., limfocyty - 46,34 tys., monocyty - 1,00 tys,. eozynofile - 0,16 tys., bazofile - 0,1 tys., neurofile - 10,7%, limfocyty - 86,9%, monocyty - 1,9%, eozynofile - 0,3%, bazofile - 0,2%. Rozmaz krwi: gran. segmentowe - 8%, gran. kwasochłonne - 2%, limfocyty - 83%, limfocyty atypowe - 4%, monocyty - 3%, OB - 16 mm.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

W wyniku morfologii zwraca uwagę znacznie podwyższona liczba leukocytów z wyraźną przewagą limfocytów. Taki obraz krwi najczęściej występuje w przebiegu przewlekłej białaczki limfatycznej.
W przebiegu choroby dochodzi do zajęcia szpiku kostnego i węzłów chłonnych przez nieprawidłowe limfocyty, które wypierają prawidłowe komórki układu krwiotwórczego. Choroba zwykle rozwija się podstępnie i rozpoznawana jest na podstawie kontrolnych badań krwi.

Mama powinna zostać skierowana do hematologa, celem wykonania dodatkowych badań (biopsja szpiku kostnego) i oceny stopnia zaawansowania choroby. Na tej podstawie zostaną podjęte decyzje, co do dalszego postępowania.

Pozdrawiam serdecznie

Więcej na temat przewlekłej białaczki limfatycznej: http://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-bialaczka-limfatyczna-i-jej-objawy.