Interpretacja wyników morfologii oraz badań biochemicznych

Witam! Mam 52 lata, proszę o interpretację wyników morfologii i badań biochemicznych. Morfologia: leukocyty 8,3; erytrocyty 4,7; hemoglobina 11,1 g/dL; hematokryt 34,8%; MCV 74,5 fL; MCH 23,8 pg; MCHC 31,9 g/dL; płytki krwi 359; RDW-CV 15,5%; RDW-SD 41,2 fL. Rozmaz: neu 53%; eo 4%. lym 37%; mono 6%; OB 36 mm/h. Badania biochemiczne: sód 140mmol/l; potas 4,46mmol/l; glukoza 97mg/dl; mocznik 29,30mg/dl; kreatynina 0,67mg/dl; kwas moczowy 5mg/dl; cholesterol całkowity 185,40mg/dl; HDL 48,90mg/dl; LDL 108mg/dl; triglicerydy 141,7mg/dl; AST 14,80U/l; ALT 14,30U/l; Fe 64,76; UIBC 279; TIBC 343,7; Białko C-reaktywne (CRP) 12,84 mg/l. Badania moczu, tarczycy i badania ginekologiczne w normie. Z góry dziękuję.

Witam serdecznie!

Aby prawidłowo zinterpretować wyniki badań potrzeba podstawowych danych o pacjencie, przede wszystkim jaki jest aktualny stan zdrowia i z jakiego powodu badania były robione - czy pacjent ma dolegliwości i jest to element diagnostyki, czy po prostu badania zlecono jako kontrola, żeby podsumować stan zdrowia. Tych danych niestety Pani nie podała, dlatego też trudno będzie wyciągnąć konkretne wnioski.

W badaniu morfologii krwi zwraca uwagę poziom hemoglobiny znajdujący się przy dolnej granicy normy (dolne odcięcie normy to 11 g/dl) oraz obniżona objętość krwinki czerwonej. W dalszych badaniach - poziom żelaza przy dolnej granicy normy, a więc znak, że w Pani organizmie zaczyna brakować żelaza. Aby stwierdzić, co jest powodem tego stanu, trzeba by się przyjrzeć Pani diecie (czy nie brakuje produktów bogatych w żelazo jak mięso oraz pełnoziarniste produkty zbożowe). Problem utraty żelaza często towarzyszy też nadmiernym krwawieniom miesiączkowym (o ile Pani jeszcze miesiączkuje) lub krwawieniom po menopauzie. Inną przyczyną niedoboru żelaza są choroby przewodu pokarmowego, powodujące zaburzenie wchłaniania lub krwawienia z przewodu pokarmowego. Aktualnie nie jest to stan wymagający pilnej interwencji, ale jeśli będzie istniała tendencja do obniżania się poziomu żelaza, to może rozwinąć się anemia z niedoboru żelaza.

Nieco podwyższone są także parametry stanu zapalnego (OB oraz CRP) - świadczące o stanie zapalnym. Może to mieć związek z niektórymi chorobami przewlekłymi (np. schorzenia reumatyczne), z przebytą niedawno infekcją lub przewlekłymi infekcjami.

Jeżeli chodzi o parametry gospodarki tłuszczowej, to mieszczą się w granicach normy. Z wiekiem poziom cholesterolu ma tendencję wzrostową, więc warto pilnować prawidłowej masy ciała i unikać potraw wysokotłuszczowych.

Podsumowując, jeśli ogólnie jest Pani osobą zdrową, nie zażywa leków ani nie choruje przewlekle, a w ostatnim czasie była Pani przeziębiona, wtedy można przypuszczać, że podwyższone parametry stanu zapalnego wynikają właśnie z tego, więc wtedy wystarczy powtórzyć badania za 3-4 tygodnie, stosować także dietę bogatą w żelazo. W innej sytuacji warto skonsultować się z internistą.

Pozdrawiam serdecznie