Interpretacja wyników u chorej na przewlekłe zapalenie oskrzeli

Witam! Jestem 40-letnią kobietą. Od miesiąca grudnia cały czas choruję z powodu przeziębienia: gardło, katar, kaszel, biorę różne leki od przeziębienia, w tym antybiotyki. Na początku stycznia brałam jeden antybiotyk: amotaks, od 23 stycznia - drugi antybiotyk do inhalatora gentamycin Krka. Dzisiaj tj. 14.02. byłam u lekarza i stwierdził przewlekłe zapalenie oskrzeli. Dostałam trzeci antybiotyk: summamed na 6 dni (wstrzymałam się z nim, gdyż nie wiem co robić?). Wyniki rentgena klatki piersiowej mają być jutro.

Bardzo proszę o interpretację wyników badań z dnia 14.02.2012 r: ALT - 15 U/l; AST - 17 U/l; Bilirubina całkowita - 0,79 mg/dl; GGT - 24 U/l; Fosfataza alkaliczna - 68 U/l; Amylaza - 48U/l; Kreatynina - 1,07 mg/dl; eGFR w.g MDRD - 56 mL/min/1,73 m kw; mocznik - 41 mg/dl; CRP ilościowe - 4,3 mg/l; OB - 5mm/godz.; CEA - 0,63 ng/ml; Morfologia: WBC - 3,9; RBC - 4,66; HGB - 13,6 g/dl; HCT - 41,4 %; PLT - 217,0; PCT - 0,204%; MCV - 89,0 um3; MCH - 29,1 pg; MCHC - 32,8 g/dl; RDW - 12,9%; MPV - 9,4 um3; PDW - 14,5%; %LYM - 44,9%; %MXD - 5,5%; %GRA - 49,6%; Analiza moczu: ciężar właściwy – 1015; odczyn - pH 6,5; barwa - j. słomka; przejrzystość – niezupełna; białko - 0,340 g/l; cukier – nb; ciała ketonowe – nb; urobilinogen – norma; bilirubina – nb; krew – nb; inne – nb; nabł. pł. wielokątne - liczne w prep.; nabłonki okrągłe - 0-1 w p.w; krwinki białe - 25-30 w p.w; krwinki czerwone (świeże) - 0-2 w p.w; krwinki czerwone (wyług) – nb; wałeczki – nb; składniki mineralne – nb; dość liczna flora bakteryjna.

Niepokoi mnie zwłaszcza ten wynik eGFR oraz mocznik. W poprzednim badaniu, które robiłam 22.12.2011 roku wynik eGFR wynosił 90, mocznika - nie robiłam. Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź.

Witam!

Wskazania do antybiotyku można ustalić tylko na podstawie osobistego badania fizykalnego, ewentualnie rozpatrując obraz kliniczny z wynikami badań dodatkowych (morfologia, RTG klatki piersiowej).

Przewlekłe zapalenie oskrzeli to stan zapalny w obrębie błony śluzowej oskrzeli spełniający odpowiednie kryterium czasowe (objawy powinny się utrzymywać co najmniej 3 miesiące w roku przez dwa kolejne lata z rzędu). Wśród czynników sprzyjających chorobie wymienia się głównie palenie papierosów, w mniejszym stopniu zanieczyszczenie środowiska. Do rozpoznania konieczne jest stwierdzenie typowego zespołu objawów (głównie kaszel z odkrztuszaniem plwociny spełniający kryterium czasowe) oraz wynik badania spirometrycznego.

W leczeniu stosuje się wziewne leki rozszerzające drzewo oskrzelowe, a antybiotyki są używane tylko doraźnie w zaostrzeniu choroby.

Wyniki badań laboratoryjnych należy zawsze podawać z normami laboratoryjnymi, które mogą się różnić w zależności od metody oraz od użytych współczynników.

Jeśli chodzi o badania krwi - nieprawidłowe wartości mocznika, kreatyniny i GFR mogą wynikać z zastosowanego antybiotyku - gentamycyna może podwyższać mocznik i kreatyninę oraz obniżać klirens. Wspomina Pani, że wcześniej wyniki były dobre - należy powtórzyć badania za kilka tygodni.

W badaniu moczu widoczna jest infekcja dróg moczowych - świadczy o tym obecność leukocytów oraz bakterii. Należy rozważyć wykonanie posiewu i włączenie celowanego antybiotyku lub antybiotykoterapii empirycznej - w zależności od czasu utrzymywania się objawów.

Pozdrawiam serdecznie!