Interpretacja wyników wymazu z gardła

Witam, mam pytanie. Robiłem wymaz z gardła kilka dni temu i właśnie otrzymałem wynik. Wyszły bakterie takie jak: 1. STREPTOCOCCUS Z GRUPY VIVIDANS, to jest chyba paciorkowiec zielejący. 2. STREPTOCOCCUS SPP. 3. NEISSERIA SPP. 4. STAPHYLOCOCCUS AUREUS, czyli chyba gronkowiec złocisty. Zdziwiłem się, ponieważ u mnie w laboratorium zawsze jeśli wychodzi bakteria do leczenia, jest napisana pogrubioną czcionką oraz spis antybiotyków, na które jest wrażliwa. Proszę o radę, czy trzeba będzie leczyć antybiotykami? Z tego, co wiem, gronkowiec złocisty jest groźną bakterią, a paciorkowiec zielejący też chyba nie powinien występować w naturalnej florze bakteryjnej człowieka? Proszę o rady. Pozdrawiam i dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wymienione bakterie, należą do flory bakteryjnej jamy ustnej. Antybiotykoterapia nie jest wskazana, chyba, że wystepują dolegliwości związane z infekcją.

Pozdrawiam