Interpretacja wyniku badania endoskopowego u trzydziestolatka

Błona szlugowa przekrwiona z drobnymi nadżerkami, krucha, krwawiąca. Odźwiernik obrzękły, przekrwiony. W endoskopii wstecznej przekrwienia. Jakie zastosować leczenie?

Witam serdecznie!

Wynik badania endoskopowego wskazuje na ostry stan zapalny błony śluzowej żołądka. Przyczyn tego stanu może być wiele, najczęściej stan zapalny spowodowany jest infekcją bakterią Helicobacter pylori. Zazwyczaj w trakcie badania endoskopowego pobiera się wycinki także pod kątem oceny czy nie ma infekcji, a poza tym wykonuje się tzw. test ureazowy - wynik dodatni może świadczyć o infekcji. Nie pisze Pani/Pan niestety nic na temat wyniku testu.

W leczeniu stanu zapalnego błon śluzowej żołądka istotna jest dieta - spożywanie regularne posiłków, ograniczenie spożycia kawy i mocnych alkoholi, niepalenie papierosów, unikanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (np. Ketonal, ibuprofen itp). Poza tym podstawą leczenia jest stosowanie leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego (np. pantoprazol, omeprazol, lanzoprazol) oraz w przypadku infekcji bakterią H pylori - 7 - dniowe leczenie antybiotykami.

Pozdrawiam,
Lek. med. Agnieszka Barchnicka