Interpretacja wyniku badania GDX a ból oka

Witam Proszę o informację, czy moje wyniki badania GDx mieszczą się w normach: TSNIT Average OD 47,6 i OS 47,4 Superior Average OD 54,6 i OS 53,8 Inferior Average OD 62,5 i OS 62,8 TSNIT Std. Dev. OD 23,9 i OS 25,3 Inter Eye Symmetry 0,93 NFI OD 25 i OS 18 Jestem świeżo po tym badaniu. Coraz częściej boli mnie prawe oko, a w godzinach porannych często pojawiają mi się w polu widzenia ,,chodzące robaczki"... Proszę o interpretację wyników, aktualnie czekam na badanie pola widzenia. Mam 24 lata, bardzo dużo czasu spędzam przed monitorem - średnio 10 godzin dziennie. Dziękuje.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Przedstawione wyniki badania GDX mieszczą się w granicach normy. Ważne jeszcze jest dokładne badanie pola widzenia, np. badanie metodą FDTmatrix potrafi już 3 lata przed wystąpieniem objawów uchwytnych w innych badań, dać znak, że zaczyna się proces typowy dla jaskry. Mimo, że zmiany ciśnienia śródgałkowego nie są konieczne do rozpoznania jaskry, warto znać te wartość - czy np. nie ma dysproporocji między okiem dającym objawy bólowe.
"Chodzące robaczki" w polu widzenia nie są typowe dla jaskry - tutaj jest potrzebne obejrzenie dokładne gałki ocznej w lampie szczelinowej.

Podsumowując - potrzebne są dalsze badania by jednoznacznie wykluczyć, czy potwierdzić ewentualny proces chorobowy, który by dawał opisywane dolegliwości. Warto spróbować stosować dłuższe przerwy w pracy przy komputerze i spróbować zaobserwować, czy np. podczas weekendu bez komputera, dolegliwości nadal się utrzymują.

Objawy jaskry zostały opisane w tym artykule.

Serdecznie pozdrawiam!