Interpretacja wyniku badania histopatologicznego po gastroskopii

Witam! Mój mąż odebrał wynik pobranych wycinków przy gastroskopii. To brzmi jak wyrok - carcinoma male differentiatum partim mucocellulae ventriculi. Jesteśmy przerażeni - co nas czeka, jakie będzie leczenie i jakie są rokowania?

Witam!

Diagnoza brzmi słabo zróżnicowany częściowo śluzowokomórkowy rak żołądka.
Należy wykonać dalsze badania, aby móc określić stan zaawansowania. Najczęściej używanym badaniem jest tomografia komputerowa klatki piersiowej, brzucha i miednicy, która pozwala ocenić ewentualny naciek oraz zmiany w okolicznych węzłach chłonnych i narządach odległych.

Rodzaj leczenia zależy od kilku czynników: głównie od stopnia zaawansowania nowotworu oraz stan ogólnego pacjenta (chorób towarzyszących, stopnia wyniszczenia).
Podstawową formą leczenia jest operacja chirurgiczna i usunięcie żołądka (stopień operacji określany jest w zależności od zaawansowania choroby, może to być częściowe, bądź całkowite usunięcie żołądka, z różnym zakresem węzłów chłonnych). Dodatkowo stosowana jest chemioterapia okołooperacyjna (przed- i/lub pooperacyjna).
Rokowanie jest bardzo indywidualne i nie można go określić konkretnie dla każdego pacjenta. Można tylko sięgnąć do statystyk, które mówią o średnim 5-letnim przeżyciu - są one określane w zależności od stopnia zaawansowania. Im wcześniej wykryty i leczony nowotwór tym rokowanie lepsze.

Pozdrawiam serdecznie!