Interpretacja wyniku badania histopatologicznego po usunięciu polipa jelita

Po silnym krwawieniu z dolnego odcinka przewodu pokarmowego (nasilonym pewnie dodatkowo przez zażywanie klopidogrelu po angioplastyce - stent) wykonano mi kolonoskopię. Wykryto uchyłki w esicy oraz przysadzisty polip o średnicy 4 mm, usunięty kleszczykami biopsyjnymi na zimno. W opisie badania histopatologicznego materiału napisano (niestety po łacinie): Adenoma tubulare cum dysplasia epithelii gradus minoris (wycinek) i dodano: poza tym współistniejące utkanie polipa hyperplastycznego. Czy mogę prosić o parę zdań komentarza?

Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego mogło właśnie powstać pod wpływem stosowanego leku przeciwzakrzepowego (klopidogrelu) w połączeniu z występującymi uchyłkami jelita grubego (krwawienie z uchyłków, gdzie naczynia są bardzo słabe). Adenoma tubulare cum dysplasia epithelii gradus minoris (wycinek) oznacza gruczolak cewkowy z dysplazją na nabłonkową (zaburzeniem różnicowania się komórek nabłonka śluzówki) stopnia małego czyli zmiana łagodna wymagająca tylko obserwacji (np. kolonoskopia kontrolna za około 6-12 miesięcy). Poza tym współistniejące utkanie polipa hyperplastycznego oznacza polip powstały na podłożu przewlekłego stanu zapalnego (nienowotworowy). W chwili obecnej taki stan nie wymaga żadnej interwencji zabiegowej ani też leczenia zachowawczego. Jedynie radziłbym wykonanie kontrolnej kolonoskopii za około 6-12 miesięcy celem oceny głównie tego czy nie doszło do odnowienia się gruczolaka.