Interpretacja wyniku badania hormonu tarczycy u trzydziestolatki

Witam, proszę o zinterpretowanie wyników moich badań: TSH 3 gen: 6,9 ulU/ml [0,27-4,2]; ft 4: 13,3 pmol/l [12-22]; anty-TPO: 59,80 U/ml 60; Prolaktyna 806,3 ulU/ml [83-622]. Czy na jakieś inne badania powinnam być przygotowana USG tarczycy? Mam 31 lat. Dziękuję za odpowiedź!

Witam!
Przedstawione wyniki mogą sugerować subkliniczną niedoczynność tarczycy. Graniczne stężenie przeciwciał anty-TPO sugeruje podłoże autoimmunologiczne, być może chorobę Hashimoto. Zwiększone stężenie prolaktyny może występować w przebiegu niedoczynności tarczycy, jest to bardzo częsta przyczyna hiperprolaktynemii. Oczywiście każde badanie laboratoryjne należy rozpatrywać wraz z wywiadem oraz badaniem fizykalnym w związku z tym konieczna jest konsultacja endokrynologiczna w Pani sytuacji. Endokrynolog na podstawie całości obrazu klinicznego będzie mógł zlecić odpowiednie leczenie w celu wyrównania czynności tarczycy. Zazwyczaj przy braku odchyleń w badaniu fizykalnym tarczycy nie jest konieczne wykonanie USG tego gruczołu. Jeśli natomiast będzie stwierdzone powiększenie gruczołu lub np guzki to warto będzie wykonać USG tarczycy. Warto jeszcze wykonać lipidogram i oznaczyć stężenie glukozy na czczo, gdyż niedoczynność tarczycy może wpływać na te parametry. Oznaczanie innych przeciwciał tarczycowych jest zbędne. Proponuję pozostać pod kontrolą endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie!