Interpretacja wyniku badania kręgosłupa u czterdziestolatki

Badanie MR uwidoczniło tylne przepukliny krążków międzykręgowych na poziomach C5/C6 - ok. 09 mm i C6/C7 - ok. 1,2 mm, zwężające się wraz ze zmianami zwyrodnieniowymi na tylnych krawędziach trzonów światło kanału kręgowego i otworów międzykręgowych. Redukcja przestrzeni płynowej przedrdzeniowej bez cech ucisku rdzenia. Rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym bez zmian ogniskowych. Zniesienie lordozy. Brak danych klinicznych. Co oznacza brak danych klinicznych?

Witam!

Wynik badania należy rozpatrywać łącznie z obrazem klinicznym (często postępowanie wynika z obecności lub braku objawów). Brak danych klinicznych oznacza brak informacji na temat tego jakie dolegliwości Pani odczuwa. MRI kręgosłupa szyjnego wykazuje cechy procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa (kręgów i dysków (czyli krążków międzykręgowych)). Uwidocznione jest występowanie przepuklin krążków międzykręgowych na poziomach C5/C6 i C6/C7. Są to uwypuklenie powstałe w wyniku pęknięcia krążka międzykręgowego i jego przemieszczenia do kanału rdzeniowego. W przypadku ucisku na struktury nerwowe mogą powstawać objawy neurologiczne (mrowienia, drętwienia, osłabienie siły kończyn itd). W zależności od występowania dolegliwości oraz uwidocznienia objawów neurologicznych stosuje się leczenie zachowawcze (rehabilitacja, leki przeciwbólowe) lub operacyjne.

Proszę skonsultować wynik z neurochirurgiem.

Pozdrawiam