Interpretacja wyniku badania kręgów szyjnych za pomocą rezonansu magnetycznego

Bardzo proszę o interpretację badania MR kręgów szyjnych. Badanie MR kręgosłupa szyjnego wykonane na odcinku C1-Th4, w sekwencji TSE, TIRM, w obrazach T1 i T2- zależnych wykazuje niewielkie, symetryczne wypukliny pierścieni włóknistych krążków międzykręgowych C4/C5 i C5/C6, modelujące worek oponowy, z redukcją jego rezerwy płynowej. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego wynosi na w/w poziomach 11,5-11,6 (względna wtórna stenoza), na pozostałych poziomach szyjnych - od 12,8-14,2 mm. Poza tym wygładzenie lordozy szyjnej. W obszarze ujętym w zakresie badania nie dostrzega się uchwytnych zmian strukturalnych rdzenia kręgowego. Do jakiego powinnam się udać lekarza i co z tym robić?

Witam!

Wynik badania należy rozpatrywać łącznie z obrazem klinicznym (często postępowanie wynika z obecności lub braku objawów).

MRI kręgosłupa szyjnego wykazuje cechy procesu zwyrodnieniowego kręgosłupa (kręgów i dysków (czyli krążków międzykręgowych)).

Proces zwyrodnieniowy postępuje z wiekiem, ale przyczyniają się do niego także nadmierne przeciążanie kręgosłupa, czy urazy komunikacyjne z narażeniem kręgosłupa szyjnego itp.

Widoczne jest uszkodzenie krążków międzykręgowych znajdujących się na poziomach pomiędzy 4 i 5 oraz 5 i 6 kręgiem szyjnym. Wypukliny to uwypuklenia powstałe w wyniku pęknięcia krążka międzykręgowego i jego przemieszczenia do kanału rdzeniowego. Tworzy się wtedy zwężenie w obrębie kanału rdzenia, które może dawać objawy neurologiczne (mrowienia, drętwienia, osłabienie siły kończyn itd.).

W zależności od występowania dolegliwości oraz uwidocznienia objawów neurologicznych stosuje się leczenie zachowawcze (rehabilitacja, leki przeciwbólowe, leki rozluźniające mięśnie) lub operacyjne (gdy występują nasilone objawy neurologiczne i gdy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne).
Proszę skonsultować wynik z neurochirurgiem.

Pozdrawiam serdecznie!