Interpretacja wyniku badania MRI głowy

Dziś odebrałam wynik MR + Angio głowy i chciałabym wiedzieć, czy mam się zacząć martwić. Powodem pójścia na badanie były bardzo częste bóle i zawroty głowy, zaburzenia mowy oraz światłowstręt. Wynik: Struktury mózgowia bez widocznych zmian ogniskowych. Gładkościenna torbiel szyszynki 9x7 mm bez efektu masy. Układ komory i zbiorniki płynowe o szerokości w granicach normy, bez przemieszczeń. Przysadka mózgowa niepowiększona, płat gruczołowy jednorodny. Kompleksy nerwowe VII/VIII kątów mostowo - móżdżkowych i przewodów słuchowych wewnętrznych symetryczne bez ucisku i zmian ogniskowych. Szerokość przewodów słuchowych wewnętrznych 7 mm. Błędnik błoniasty w normie. Bez zmian patologicznych w rzucie piramid kości skroniowych i wyrostków sutkowatych. Sygnał z zatok opony twardej w normie. Hipoplazja lewej zatoki poprzecznej i esowatej. Odcinki dystalne tętnic domózgowych, tętnice tworzące koło Willisa i ich główne odgałęzienia drożne, bez widocznej malformacji. Struktury pogranicza czaszkowo - szyjnego bez zmian. Zatoki przynosowe bez zmian. Obustronna pneumatyzacja głów małżowin nosowych środkowych z minimalnym lewobocznych skrzywieniem przegrody kostnej nosa.

Będę wdzięczna za fachową ocenę. Z góry dziękuję.

Witam serdecznie!

Aby w pełni zinterpretować badanie, niestety trzeba mieć przed sobą pacjenta. Konieczne jest wykluczenie nieprawidłowości w badaniu lekarskim (szczególnie neurologicznym), znajomość wieku oraz aktualnego stanu zdrowia. W wyniku nie stwierdzono żadnych zmian niedokrwiennych lub demielizacyjnych.Torbiel szyszynki jest niewielkich rozmiarów i nie jest powodem Pani dolegliwości. Torbiele szyszynki są częste w populacji i zwykle nie są rozpoznawane. Torbiel wielkości jak u Pani należy obserwować (okresowo powtarzać badanie MR z oceną czy się nie powiększa). Hipoplazje zatok żylnych (esowatej i poprzecznej) to defekty wrodzone i nie powinny powodować dolegliwości. Tak więc ogólnie patrząc na wynik badania MR, nie pokazuje uchwytnej przyczyny, która może powodować Pani dolegliwości. Proponuję wizytę u laryngologa oraz okulisty w celu dalszej diagnostyki oraz oczywiście neurologa.

Pozdrawiam! Lek. med. Agnieszka Barchnicka