Interpretacja wyniku badania płuc u pięćdziesięciolatka

W obu polach płucnych liczne dobrze i bardzo dobrze wysycone cienie plamiste i smugowate. Obraz odpowiada w pierwszym rzędzie przebytemu procesowi swoistemu. Decyduje wywiad.

Witam!

Zmiany opisane przez Pana sugerują przebyty proces swoisty, czyli gruźlicę. Zmiany gruźlicze w badaniu rentgenowskim płuc są dość charakterystyczne, jednak uwidocznienie takich zmian nie jest jednoznaczne z rozpoznaniem przebytej, bądź czynnej gruźlicy. W opisie uwzględniono konieczność weryfikacji wywiadu, tzn. ewentualnej opcji przebycia gruźlicy. Gruźlica pierwotna zwykle przebiega bezobjawowo, czasem pojawiają się objawy grypopodobne, które samoistnie ustępują. Należy skonsultować wynik z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam serdecznie!