Interpretacja wyniku badania prolaktyny

dzien dobry,bardzo prosze o interpretacje moich wynikow prolaktyny-153,33ng,ml a po metoclopramidzie po 1h 240,05 ng/ml.laboratorium napisalo notatke ze wyniki sprawdzone,konieczna konsultacja lek.bardzo sie martwije,prosze o pomoc.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Prawidłowo poziom prolaktyny a po podaniu metoklopramidu wzrasta około 6 razy, i wtedy mamy do czynienia z hiperprolaktynemią czynnościową.
W Pani przypadku prolaktyna była już znacznie podwyższona i prawie w ogóle nie wzrosła po podaniu metoklopramidu . W tym wypadku konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego głowy, najczęściej z kontrastem. Proszę pilnie skonsultować się z lekarzem.

Wskazane badania tarczycowe (TSH, fT3, fT4) oraz okulisty (pole widzenia). Ale najlepiej konsultacja neurologa lub endokrynologa, to oni pokierują...
Najprawdopodobniej będzie potrzebne badanie MRI, czyli rezonans magnetyczny,(chodzi o mózg, dokładniej o przysadkę mózgową, jest to badanie niebolesne, ale poza NFZ dość kosztowne, ok.600zł.
Stwierdzane w przysadce mikrogruczolaki leczy się lekami doustnymi. Duży gruczolak (rzadko stwierdzany) usuwa się czasami zabiegiem przez nos...
A więc proszę o opiekę lekarza endokrynologa, internetowo nic więcej się nie można załatwić. Pozdrawiam.