Interpretacja wyniku badania rezonansu magnetycznego

Odebrałam wynik badania rezonansu magnetycznego córki. Jestem zaniepokojona, a wizytę u lekarza ma za 2 mies. Nie wiem, czy tak długie czekanie może pogorszyć jej stan zdrowia. Proszę o radę. W istocie okołokomorowej obu półkul mózgu w płaszczyznach komorowych i nadkomorowych uwidoczniono pojedyncze hyperintesywne w sekwencji Flair i obrazach T2 zależnych ogniska średnicy do ok. 5mm, zmiany najpewniej o charakterze demielinizacji wtórnej, naczyniopochodnej. Poza tym po stronie prawej w okolicy zakrętu zaśrodkowego uwidoczniono po podaniu środka kontrastowego intensywnie, jednorodnie wzmocniony obszar wielkości ok.11-9 mm. Odcinkowe wzmocnienie opony w sąsiedztwie ww. ogniska - obraz MR, może odpowiadać oponiakowi, do różnicowania z naciekiem białaczkowym opony. W badaniu uwidoczniono wpuklanie się wypustki pajęczynówki w obręb siodła tureckiego - torbiel pajęczynówki. Poza tym pozostałe przestrzenie wewnątrzczaszkowe płynowe w granicach normy. Sklerotyzacja? Piramidy prawej kości skroniowej. Proszę o pomoc i radę. zonia.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Trudno jest niestety oceniać wynik, nie znając historii pacjenta, wyników dodatkowych badań oraz objawów, z powodu których zostało zlecone badanie itp. Jednak rzeczywiście przedstawiony wynik wymaga dalszej diagnostyki, która nie powinna być tak bardzo odwleczona w czasie. Niepokojąca jest opisywana zmiana wzmacniająca się po kontraście z sąsiednim wzmocnieniem opony. Jak napisał radiolog potrzebne jest różnicowanie z naciekiem białaczkowym opony - w tym celu: morfologia krwi z rozmazem, biopsja szpiku i pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego z nakłucia lędźwiowego, w razie wykluczenia powyższego, ze wskazaniem na oponiaka -  potrzebna jest konsultacja neurochirugiczna.

Taka rozszerzona diagnostyka (biorąc np. pod uwagę ewentualne nakłucie lędźwiowe) musi być przeprowadzona w warunkach szpitalnych, dlatego proponuję zgłoszenie się na izbę przyjęć szpitala z rejonową neurologią dziecięcą ze wszystkimi wynikami - by lekarz, mając do dyspozycji wszystkie dane i możliwość zbadania córki, zadecydował, jak pilna jest dalsza diagnostyka. Warto również z powyższym wynikiem udać się do pediatry w celu wykonania morfologii krwi z ręcznym rozmazem (jeżeli jeszcze nie było) i w celu ewentualnego rozważenia wskazań do biopsji szpiku, m.in. w oparciu o wynik morfologii.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o rezonansie magnetycznym.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!