Interpretacja wyniku badania RTG klatki piersiowej u pięćdziesięciolatka

Witam!

W ostatnich dnia wykonałem RTG klatki piersiowej PA i otrzymałem następujące wyniki: Drobne zmiany pozapalne, włókniste oraz zrosty w polach nadprzponowych obu płuc. Wysokie ustawienie prawej kopuły przepony oraz dwułukowe jej zarysy. Sylwetka serca mieści się w granicach normy. Wnęka płuca prawego nieco poszerzona. Z tego względu, że terminy do pulmonologa są odległe to zdecydowałem się wysłać te wyniki. Najbardziej interesuje mnie problem, czy te wyniki mogą mieć związek z chorobą nowotworową.

Pozdrawiam.

Witam!

Każde badanie obrazowe powinno być interpretowane wraz z dokładnym wywiadem i badaniem fizykalnym pacjenta. Niestety nie przedstawił Pan tych informacji w związku z tym można odnieść się jedynie ogólnie do wyniku badania. W wykonanym badaniu stwierdzono kilka nieprawidłowości. Uwidoczniono zmiany pozapalne w miąższu płuc oraz zrosty w polach nadprzeponowych obu płuc, co świadczy o przebytych zapaleniach płuc. W obrębie przepony stwierdzono wysokie ustawienie prawej kopuły oraz dwułukowe jej zarysy. Przyczyn wysokiego ustawienia prawej kopuły przepony może być wiele: niedodma płuca lub płata, otorbiony płyn u podstawy płuca, marskość płuca, zator tętnicy płucnej, niedorozwój płuca, porażenie przepony, zwiotczenie przepony, powiększenie wątroby. Dwułukowe zarysy przepony mogą być spowodowane m.in. zrostami nadprzeponowymi. Ostatnią nieprawidłowością, która może wymagać dalszej diagnostyki jest nieco poszerzona wnęka płuca prawego. Jednostronne poszerzenie wnęki płuca może być spowodowane guzem nowotworowym, powiększonymi węzłami chłonnymi lub naczyniami krwionośnymi. W związku z tym konieczna jest konsultacja pulmonologiczna i ewentualna tomografia komputerowa klatki piersiowej z kontrastem.

Pozdrawiam serdecznie!