Interpretacja wyniku badania RTG klatki piersiowej u siedemdziesięciolatki

Proszę o interpretację zdjęcia rentgenowskiego klatki tj.: Po prawej w części dolnej pojedyncze cienie bliznowate. Obustronnie skąpy rysunek naczyniowy na obwodzie. Aorta silnie wysycona. Mam 71 lat i choruję od ośmiu lat na astmę oskrzelową. Proszę o odpowiedź.

Witam!

Opis jest dość skąpy. Z tego co uwzględniono:

  • Silnie wysycona aorta oznacza obecność zmian miażdżycowych w aorcie. Blaszki miażdżycowe złożone z cholesterolu zwężają światło aorty, ale także innych tętnic w organizmie człowieka. Warto zwrócić uwagę na poziom cholesterolu we krwi, jego podział na frakcję oraz na wdrożenie diety niskotłuszczowej.
  • Pojedyncze bliznowate cienie to najprawdopodobniej zmiany pozapalne - po przebytych infekcjach w obrębie płuc.
  • Obustronnie skąpy rysunek naczyniowy może wynikać z astmy, która ma Pan od ośmiu lat. Choroba ta zwiększa opór w krążeniu płucnym, bardziej obciąża prawą komorę, która może być powiększona.

Pozdrawiam serdecznie!