Interpretacja wyniku badania RTG klatki piersiowej u trzydziestolatki
Proszę o interpretację wyniku RTG klatki piersiowej. Zmiany drobnoguzkowe w polu środkowo-górnym lewego płuca. Zgrubienie okołooskrzelowe w polu dolnym płuca prawego. Pasmowate zacienienie przy koniuszku serca na skrzyżowaniu żeber-zmiana włóknista? Zagęszczenie miąższowe? Poza tym miąższ płucny bez świeżych zagęszczeń. Esowate skrzywienie kręgosłupa piersiowego. Co oznacza taki wynik? Co powinnam teraz zrobić? Czy ma znaczenie, że w grudniu przeszłam ostry stan zapalny oskrzeli? Dodam, że miałam straszny kaszel i katar, i odkasływałam duże ilości wydzieliny. Nadal czasami kaszlę, szczególnie rano odkasłuję wydzielinę gęstą o chrakterze flegmowym. Nie palę nałogowo. Czasami przez ostatnie lata sporadycznie zdarzało mi się zapalić.

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Przebieg badania tomografii komputerowej
Witam!
Każde zdjęcie RTG klatki piersiowej powinno być interpretowane wraz z wywiadem oraz objawami klinicznymi. Konieczna jest również informacja z jakiego powodu zostało zlecone to badanie. Sam wynik sugeruje obecność licznych zmian w obrębie płuc. Zmiany te wymagają dalszej diagnostyki, gdyż mogą sugerować zmiany zapalne lub nowotworowe. Ze względu na wynik badania konieczna jest konsultacja pulmonologa i ewentualna szczegółowa diagnostyka m.in. TK klatki piersiowej. Na zdjęciu uwidocznione zostało skrzywienie kręgosłupa, ale jest to mniej istotny problem. Pozdrawiam serdecznie!