Interpretacja wyniku badania RTG płuc

Witam! Opis zdjęcia RTG mojej mamy: Pionowe pogrubienie opłucnej prawego płuca. Pozostały obraz zdjęcia określony jako w normie. Na poprzednich zdjęciach RTG z poprzednich lat robionych w czasie rutynowych badań okresowych powoływany jest taki sam opis. Proszę o informację, czy może być pozostałość po ewentualnych przebytych infekcjach. Pozdrawiam i dziękuję!

Witam!
Opisane zmiany sugerują zrosty pozapalne, gdyż w przypadku zapaleń płuc opłucna może zostać wciągnięta w proces zapalny. Za taką przyczyną przemawia dotychczasowa historia wykonanych zdjęć RTG. Jeśli w ciągu kilku lat występowała taka zmiana, a mama nie zgłasza żadnych dolegliwości, to można to potraktować jako zmiany po przebytych zapaleniach płuc. Jeśli doszły jakieś nowe zmiany to wymagają one wyjaśnienia. Pozdrawiam serdecznie!