Interpretacja wyniku badania szpiku u 46-latka

Otrzymałem wyniki badania szpiku i proszę o ich interpretację: Układ białokrwinkowy: Układ czerwonokrwinkowy promielocyt - 5,5% proerbl - 0.5% myelocyt - 1.0% baso erbl - 0.5% metamielocyt - 7,5% eos meta - 0,5% poly erbl- 5,5% pałka - 16,5% segment. - 23,0% orto erbl - 1,5% eosinophil - 1.0% stos.erbl/gran = 1,1 : 7,3 kom. blastyczne - 4,0% Układ chłonny prolimfocyt - 0.5% plasmocyt - 1.0% limfocyt - 26.5% monocyt - 2,0% kom.siateczki - 3,0% Opis szpiku: Szpik ubogokomórkowy i ubogogrudkowy. Bardzo słabo aktywny układ czerwonokrwinkowy. Układ białokrwinkowy bez zaburzeń proporcji, średnioaktywny. Układ płytkotwórczy: megakariocyty obecne. Byłem przyjęty do szpitala z leukocytozą celem pogłębienia diagnostyki. Czekam na wyniki z wykonanej trepanobiopsji szpiku kostnego. W karcie informacyjnej wyczytałem jeszcze wątpliwy wynik przeciwciał jądrowych i dodatni czynnika reumatoidalnego.

Witam serdecznie! Aby móc w pełni zinterpretować Pana wyniki, konieczna byłaby znajomość Pana historii choroby od podstaw. Istotne są wyniki morfologii krwi - jak wysoka była leukocytoza, czy były inne zaburzenia w morfologii krwi, a także czy było podwyższone OB, oraz od jak dawna jest problem - czy miał/ma Pan dolegliwości czy po prostu nieprawidłowości zostały wykryte przypadkowo, podczas rutynowego badania krwi. Wynik biopsji szpiku pokazuje prawidłową odnowę układu białokrwinkowego. Nieprawidłowości dotyczą za to układu czerwonokrwinkowego, czego konsekwencją w zasadzie powinna być anemia w morfologii krwi.

Z pewnością powinien mieć Pan wykonane badania oceniające gospodarkę żelazem, a także poziom witaminy B12 oraz kwasu foliowego, najczęściej bowiem zahamowanie wytwarzania krwinek ma swoje podłoże w niedoborze tych substancji. Być może jednak stoją za tym głębsze zaburzenia w strukturze szpiku kostnego, dlatego miał Pan wykonaną trepanobiopsje, która pozwoli na ocenę histopatologiczną szpiku, a nie tylko komórek (jak to jest w biopsji cienkoigłowej szpiku). Musi pan zatem uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wynik badania.

Warto wspomnieć, że podwyższona leukocytoza może czasem wynikać z chorób zapalnych - infekcyjnych lub autoimmunologcznych. Dodatni wynik czynnika reumatoidalnego nie przesądza o rozpoznaniu reumatoidalnego zapalenia stawów lub innych chorób reumatycznych, ale warto poszerzyć diagnostykę u specjalisty reumatologa. Pozdrawiam