Interpretacja wyniku badania TK klatki piersiowej

Witam serdecznie! Panie doktorze - jestem w posiadaniu wyniku TK klatki piersiowej - Pola płucne bez zagęszczeń miąższowych, w segmencie 2 PP podopłucnowo drobna zmiana ogniskowa do 4 mm średnicy, niespecyficzna. Płat żyły nieparzystej. Kilka niecharakterystycznie powiększonych węzłów chłonnych w zakresie śródpiersia, największy w rozwidleniu tchawicy do 28 x 21 mm. Tchawica i oskrzela główne drożne. Nadnercza bez zmian ogniskowych. Proszę o interpretację. Nadmieniam, że choruję na przepuklinę roztworu przełykowego. Dziękuję za interpretację wyniku TK.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie,

na wstępie chciałbym powiedzieć, że płat żyły nieparzystej, to odmiana rozwojowa polegająca na występowaniu dodatkowego płata tkanki płucnej położonego w okolicy żyły nieparzystej. Jest to typowe przypadkowe zjawisko radiologiczne, z którym nie wiążą się żadne istotne konsekwencje zdrowotne. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z chorobą nowotworową. Bardziej niepokojąca jest opisywana w drugim segmencie prawego płuca zmian. Oczywiście nie należy od razu myśleć o nowotworze, ponieważ może być to zwłóknienie miąższu bądź ropień . Dodatkowo diagnostyki wymaga także powiększenie węzłów chłonnych. Szczególnie w obrębie śródpiersia mogą one wskazywać na np. sarkoidozę lub mogą mieć coś wspólnego z tą opisywaną zmianą. Nie mniej jednak zalecam udać się na wizytę do lekarza rodzinnego i przedstawić otrzymany wynik TK. Myślę iż będą konieczne dodatkowe badania mogące pomóc w ustaleniu rozpoznania lub też w wykluczeniu zmian patologicznych.