Interpretacja wyniku badania USG i badania krwi

Proszę o interpretacje wyników USG i badania krwi.

USG: Wątroba powiększona o dł. 17 cm, o nieco podwyższonej echogeniczności, bez zmian ogniskowych. Trzustka niepowiększona, hiperechogeniczna, bez zmian ogniskowych. Śledziona niepowiększona, jednorodna, bez zmian. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, z 2-3 złogami do 5 mm i kilkoma echami przyściennymi do 5 mm, mogącymi odpowiadać polipom bądź słabo wysyconym złogom. Przewody żółciowe nieposzerzone. Obie nerki położone typowo, o prawidłowej echostrukturze, z widocznym zróżnicowaniem korowo-rdzeniowym, bez zmian ogniskowych i bez cech poszerzenia UKM. Nerka prawa prawidłowej wielkości 112 mm, lewa powyżej normy 126 mm. prostata niepowiększona. Aorta nieposzerzona. Przestrzeń zaotrzewnowa bez patologii.

Wyniki badań krwi ALT 22, AST 26, GGTP 63, Amylaza 55 (w U/l), cholesterol c. 178, LDL 113, HDL 47,Ttrójglicerydy 90 ( mg/dl), OB 4, morfologia w normie.

Powód wykonania powyższych badań: od ponad miesiąca mam bóle z prawego boku pod żebrami, które są bardzo uciążliwe głównie rano przed i po wstaniu z łóżka. Podczas dnia są mniej uciążliwe. Nie odczuwam jakichkolwiek dolegliwości związanych ze spożywaniem posiłków

Witam serdecznie!

W opisanym badaniu USG widoczna jest powiększona wątroba, co prawdopodobnie jednak nie przekłada się na jej funkcjonowanie, gdyż wykonane badania poziomu enzymów wątrobowych oraz trzustkowych mieszczą się w granicach normy. W badaniu opisano również zmiany w obrębie pęcherzyka żółciowego - obraz nie jest jednoznaczny - lekarz opisujący badanie sugeruje że w pęcherzyku mogą być obecne złogi lub polipy - polipy pęcherzyka są najczęściej wskazaniem do usunięcia zmian, kamienie w pęcherzyku są usuwane gdy powodują dolegliwości bólowe - w tym wypadku bez możliwości badania lekarskiego i dokładnego zebrania wywiadu trudno stwierdzić czy opisywane dolegliwości mają właśnie takie pochodzenie. W badaniu opisywany jest również nieco większy wymiar nerki - jednak prawdopodobnie nie wiąże się to z patologią - wskazane jest powtórne wykonanie badania USG w przeciągu 3-6 miesięcy celem ponownej oceny nerki. Podsumowując - z pewnością konieczne jest wdrożenie diety wątrobowej - unikanie produktów smażonych, ostrych, używek, leków (na przykład tych dostępnych bez recepty) - proszę skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Wskazana jest również konsultacja w poradni chirurgicznej celem podjęcia decyzji o dalszym postępowaniu z powodu zmian stwierdzonych w pęcherzyku żółciowym( konieczne jest skierowanie).

Pozdrawiam