Interpretacja wyniku badania USG jamy brzusznej u 2-miesięcznego dziecka

witam.Jestem mamą 2 miesięcznego chłopca .Robiłam mu usg jamy brzusznej.Proszę o wyjaśnienie.Pęcherzyk żółciowy cienkościenny dł.ok.27 mm,zawiera słabo uwapnione hyperechogeniczne ogniska -kamica?, kulki żółciowe śledziona lekko powiekszona reszta wszystko dobrze.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Opis badania wskazuje na kamicę pęcherzyka żółciowego. U najmłodszych dzieci do kamicy predysponują: wady rozwojowe pęcherzyka i dróg żółciowych utrudniające odpływ żółci, wrodzone zaburzenia gospodarki lipidowej, anemia hemolityczna, żywienie pozajelitowe i inne. Typowe objawy to nagły silny ból zlokalizowany w górnej części brzucha połączony z jego promieniowaniem do prawego barku, nudności i wymioty, żółtaczka. Każde dziecko z wymienionymi powyżej objawami kolki żółciowej wskazującymi na obecność kamieni w pęcherzyku żółciowym należy jak najszybciej zgłosić na ostry dyżur pediatryczny (najlepiej jeżeli będzie to oddział specjalizujący się w gastroenterologii dziecięcej) lub na dyżur chirurgiczny.