Interpretacja wyniku badania USG jamy brzusznej u pięćdziesięcioletniego mężczyzny

Proszę o interpretację wyników badań.

Wynik badania ultrasonograficznego jamy brzusznej: Wątroba nieco powiększona, wystaje spod prawego łuku żebrowego, w linii środkowo obojczykowej na 3 cm, niejednorodnej struktury. Żyła wrotna i żyły wątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy z niewielką ilością żółci, o pogrubiałych do 6 mm ścianach z hypoechogeniczną otoczką, bez ech wewnętrznych. Drogi żółciowe nieposzerzone, bez złogów. Trzustka nie powiększona, równych i wyraźnych konturów, podwyższonej echogeniczności, niejednorodnej struktury, bez zmian ogniskowych. Przewód trzustkowy nieposzerzony. Śledziona bez zmian w obrazie USG. Przebieg aorty brzusznej prawidłowy. W okolicy wnęki wątroby oraz powyżej głowy trzustki kilka powiększonych węzłów chłonnych o średnicy do 14mm. Poza tym węzły chłonne zaotrzewione niepowiększone. Jama otrzewna wolna od płynu. Nerki prawidłowo położone, typowego kształtu i wielkości, obie bez złogów i zastoju moczu o prawidłowych echach miąższu i zatoki. Pęcherz moczowy pusty - trudny do oceny. ALAT 142, ASPAT 231, Amylaza trzustkowa 50, bilirubina 22,88, CRP8,05.

Wątroba nieco powiększona, wystaje spod prawego łuku żebrowego, w linii środkowo obojczykowej na 3 cm, niejednorodnej struktury. - wątroba o cechach marskości lub toczącego się stanu zapalnego, dość znacznie powiększona. żyła wrotna i żyły wątrobowe nieposzerzone. - prawidłowy obraz. Pęcherzyk żółciowy z niewielką ilością żółci, o pogrubiałych do 6 mm ścianach z hypoechogeniczną otoczką, bez ech wewnętrznych. - pęcherzyk żółciowy z cechami stanu zapalnego, bezkamiczy. Drogi żółciowe nieposzerzone, bez złogów. Trzustka nie powiększona, równych i wyraźnych konturów, podwyższonej echogeniczności, niejednorodnej struktury, bez zmian ogniskowych. Przewód trzustkowy nieposzerzony. Śledziona bez zmian w obrazie USG. Przebieg aorty brzusznej prawidłowy. - obraz narządów przedstawionych wyżej o prawidłowej strukturze. W okolicy wnęki wątroby oraz powyżej głowy trzustki kilka powiększonych węzłów chłonnych o średnicy do 14 mm. - powiększone węzły chłonne zapewne typu odczynowego z uwagi na toczący się stan zapalny w zakresie pęcherzyka żółciowego (węzły chłonne znajdują się w okolicy pęcherzyka żółciowego). Poza tym węzły chłonne zaotrzewione niepowiększone. Jama otrzewna wolna od płynu. Nerki prawidłowo położone, typowego kształtu i wielkości, obie bez złogów i zastoju moczu o prawidłowych echach miąższu i zatoki. Pęcherz moczowy pusty - trudny do oceny. - obraz powyższych narządów prawidłowy. Znacznego stopnia podwyższona aktywność enzymów wątrobowych ASPAT i ALAT oraz niewielkiego stopnia wzrost poziomu bilirubiny świadczą o uszkodzeniu wątroby (zapewne marskość lub stan zapalny). CRP (nie podał Pan zakresu norm, zależy od jednostek miary czy też norm samego laboratorium) wygląda na to, że też jest podwyższone, więc wskazuje to na stan zapalny toczący się w organizmie (zapewne w wątrobie). W takim przypadku radziłbym w tej sprawie pilnie skonsultować się z hepatologiem i być może jeśli objawy na to wskazują z chirurgiem ogólnym (jeśli dolegliwości wskazują i potwierdzają zapalenie pęcherzyka żółciowego - ewentualne wycięcie pęcherzyka żółciowego).