Interpretacja wyniku badania USG tarczycy u sześćdziesięciolatki

Jak zinterpretować wynik USG tarczycy: Stan po prawostronnej totalnej strumektomii. W płacie lewym widoczne jest ognisko normo/hiper/echogeniczne z hipoechogenicznym halo o średnicy około 0,5-0,6 cm (print). Pozostały miąższ płata lewego niejednorodny, hipoechogeniczny. Zwapnień w miąższu tarczycy nie uwidoczniono. Kikuta prawego płata nie uwidoczniono. Wymiary gruczołu: LP 0,9 X 0,8 X 2,8 cm. Wynik dotyczy kobiety lat 59.

Mezoterapia igłowa to zabieg, który możesz odbyć w gabinecie dermatologii estetycznej. Polega na wstrzyknięciu substancji leczniczych bezpośrednio w obręb skóry. Zobacz, jak wygląda zabieg.

Witam!

Ważne, aby wynik badania był rozpatrywany łącznie z obrazem klinicznym. W tym przypadku oprócz wieku i płci pacjenta istotne jest to jak przedstawiały się objawy/leczenie przed zabiegiem operacyjnym, jakie było rozpoznanie pooperacyjne (najlepiej histopatologiczne), czy aktualnie występują objawy. Bardzo ważne jest też to, aby podać wyniki poprzedniego badania USG, w celach porównawczych. Warto byłoby także do kompletu załączyć aktualne wyniki poziomów hormonów odpowiadających za funkcję tarczycy - TSH, fT4 i fT3.

Opis dotyczy tarczycy po całkowitym usunięciu płata prawego. Struktura miąższu jest hipoechogeniczna i niejednorodny – świadczyć to może o zmianach zapalnych w tarczycy.
Opisywana zmiana normo/hiperechogeniczna z hipoechogenicznym halo wymaga zwrócenia uwagi. Należy porównać obraz do poprzedniego badania oraz uwzględnić diagnozę z powodu której prawy płat tarczycy został usunięty. Należy skonsultować wynik z lekarzem prowadzącym i uwzględniając powyższe dane ustalić wskazania do biopsji cienkoigłowej (BAC) bądź gruboigłowej. Zwykle zmiany z hipoechogenicznym przejaśnieniem a obwodzie odpowiadają zmianom łagodnym.

Pozdrawiam serdecznie!