Interpretacja wyniku badania USG transwaginalnego u trzydziestolatki

Witam serdecznie! Proszę o interpretację wyników USG transwaginalnego: Trzon macicy w przodozgięciu, o równych zarysach i jednorodnej echogeniczności myometrium, o wymiarze AP 37 mm. Endometrium linijne, równe, grubości 16,6 mm, jednorodne echogenicznie. Echo środkowe widoczne. Jama macicy pusta. Jajniki obustronne z licznymi drobnymi pęcherzykami o śred. < 9 mm, w ilości powyżej 12 w jajniku. Jajnik prawy o wym. 32 x 21 mm. Jajnik lewy o wym. 19 x 14 mm. Nieprawidłowych struktur echogenicznych w obrębie macicy nie stwierdzono. Zatoka Douglasa wolna. Dodam, że badanie robiłam w celu wykluczenia lub potwierdzenia PCOS.

Witam! W wykonanym USG przezpochwowym stwierdzono nieznacznie pogrubione, ale jednorodne endometrium oraz liczne zmiany pęcherzykowe w obrębie obu jajników. Poza tym nie stwierdzono innych nieprawidłowości. Stwierdzone pęcherzyki w jajnikach spełniają kryteria USG zespołu policystycznych jajników. W związku z tym jeśli występują cechy hiperandrogenizmu: hirsutyzm i/lub hiperandrogenemia i wykluczono innych choroby przebiegające z nadmiarem androgenów tj. nieklasyczne postaci wrodzonego przerostu nadnerczy, guzy wydzielające androgeny, zespół Cushinga, zespół oporności insulinowej, zaburzenia funkcji tarczycy oraz hiperprolaktynemię to można rozpoznać zespół policystycznych jajników. Proponuję skonsultować problem z endokrynologiem. Pozdrawiam serdecznie!