Interpretacja wyniku badania USG u czterolatki

Witam!

Moja córka jest w wieku ok. 4 lat. W wymazie z gardła wyszły bakterie pneumokoki (mimo że była na nie szczepiona), gronkowiec złocisty i Hafnia alvei, od ok. roku często choruje, częste zapalenia gardła i oskrzeli. Było podejrzenie alergii, dosyć długo brała leki przeciwalergiczne, a w dalszym ciągu przyjmuje Monkasta 4, chociaż też nie jestem pewna czy jest to konieczne? Testy skórne i z krwi nie potwierdziły alergii, laryngolog kieruje nas na zabieg usunięcia trzeciego migdałka ze względu na nocne chrapanie, zatkany nos i oddychanie przez usta.

Laryngolog kilka dni temu oglądała uszy i gardło jest ok, jednak od tygodnia dziecko ma chrypkę. Bardzo się obawiam tego zabiegu ze względu na obecność bakterii. Co Państwo o tym sądzicie i jak pozbyć się tych bakterii? W tym roku dziecko brało już trzy antybiotyki na zainfekowane gardło: Neloren zastrzyki, Zinnat 2 razy. 6 tyg. temu miała grypę żołądkową i od tego czasu są bóle brzucha, które ostatnio się bardzo nasiliły zwłaszcza rano, w USG jamy brzusznej wyszła śledziona o prawidł. echostrukturze i jednorodnej echogeniczności, nieznacznie powiększona o wym. 70x27 mm. W okolicy kątnicy i w rzucie krezki drobne hypoechogenne węzły chłonne, największe o wym. 14x5 mm, 9x8 mm, 10x5 mm, 14x7 mm, 9x5 mm, 10x5 mm, 5x4 mm. Pozostałe narządy chyba ok. O czym świadczą wyniki USG?

KOBIETA, 4 LAT ponad rok temu

Witam!

Powiększone węzły chłonne w okolicy kątnicy i krezki mogą świadczyć o aktualnie toczącym się, bądź niedawno przebytym stanie zapalnym w obrębie jelit. Warto zwrócić uwagę, czy oprócz wyniku USG są obecne wykładniki stanu zapalnego - temperatura czy też podniesiony poziom leukocytów we krwi, podwyższone CRP lub OB. Dodatkowo u córki występują dolegliwości bólowe brzucha. Warto pomyśleć o wykonaniu posiewu kału oraz włączenia ewentualnego leczenia. Odczyn zapalny w okolicy krętniczo-kątniczej często daje zakażenie Yersinią. W razie negatywnego wyniku posiewu warto rozważyć także badania w kierunku choroby Leśniowskiego-Crohna. Proszę skonsultować wynik z prowadzącym pediatrą. Wymaz gardła wykazuje obecność bakterii, które mogą stanowić florę niepatogenną. Hafnia alvei jest bakterią powszechnie występującą w środowisku, sporadycznie może powodować dolegliwości z przewodu pokarmowego. Jeżeli szczepy są elementem flory fizjologicznej nie jest to przeciwwskazanie do zabiegu usunięcia trzeciego migdałka.

Pozdrawiam serdecznie!