Interpretacja wyniku echo serca

Witam! Ostatnio byłem u kardiologa z powodu bólu w klatce piersiowej. Skierował mnie na echo serca i EKG. EKG w normie. Echo EF 70 MM/S przedni płatek śluzowato-pogrubiały, obraz zastawki aortalnej w normie. STJ 22mm, średnica aorty 22N, rozwarcie płatków 17N, lewy przedsionek 37N, prawa komora 31N, RVOT 29mm, lewa komora EDD 46 N, ESD 37, grubość tylnej ściany 10 N grubość przegrody 11N, kurczliwość lewej komory w normie, nieznaczna tendencja do przerostu ściany lewej komory, morfologia ok, elektrolity ok. Czy wynik echo jest nieprawidłowy? Dodam, że od niedawna regularnie mierze ciśnienie i puls. Ciśnienie waha się między 130-140/80-90. puls między 70-85. Martwię się. Mam 26 lat. Proszę o interpretację wyników.

Witam!

W przedstawionym wyniku badania ECHO nie ma istotnych nieprawidłowości. Nieznaczna tendencja do przerostu ściany lewej komory w Pana wieku wymaga wyjaśnienia, gdyż najczęstsza przyczyną przerostu lewej komory jest nadciśnienie tętnicze, inne to wady zastawkowe czy kardiomiopatia przerostowa. Aby rozpatrywać wynik tego badania oraz wszystkich innych badań konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu oraz badanie fizykalne. W związku z dolegliwościami warto rozważyć wykonanie próby wysiłkowej. Wartości ciśnienia jeszcze mieszczą się w granicach normy, jednakże warto zastanowić się nad ewentualną zmianą trybu życia (dieta, aktywność ruchowa, ewentualna redukcja masy ciała czy rzucenie palenia papierosów) w celu optymalizacji wartości ciśnienia tętniczego. Proponuję skonsultować wynik z lekarzem zlecającym badanie w celu całościowej interpretacji oraz ewentualnej dalszej diagnostyki i leczenia. Pozdrawiam serdecznie!