Interpretacja wyniku estradiolu

Witam!!! Bardzo proszę o interpretacje mojego wyniku ESTRADIOL 74,37pg/ml, gdzie normy wynoszą: faza folikularna 50-270, faza owulacyjna135-410, faza lutealna 120-220, menopauza11-40. Następny wynik PROGESTERON 0,75 ng/ml, normy: f. lutealna 0,40-18,40, f. folikularnado 0,87, f. owulacyjna 0,70-1,60. Badanie robiłam w drugim dniu miesiączki. Mam 32 lat miesiączkuję regularnie, ale mam kłopoty z jedną piersią. 6 lat temu miałam torbiel, biopsja nic nie wykazała i teraz ponownie się pojawiła. Ponowna biopsja była dobra, tylko jest problem, że ta pierś boli mnie cały czas. Mam ogromne problemy z wypadaniem włosow i skóra jest sucha. Dodam, że badanie robiłam prywatnie, bo ani dermatolag, ani ginekolog nie widział potrzeby wykonania badań hormonalnych.Tarczyca jest w porządku, żadnych leków nie przyjmuję. Proszę mi podać, jakie badania powinnam jeszcze wykonać. Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Wyniki badań hormonalnych mieszczą się w granicach normy. Czasami jednak, szczególnie w ostatniej fazie cyklu może dojść do zaburzenia wzajemnej proporcji hormonów (nadmiar estradiolu w stosunku do progesteronu), co może powodować zmiany w piersi i dolegliwości bólowe, ale nie wiązać się z ewidentnymi odchyleniami w badaniach laboratoryjnych.

Szkoda, że nie napisała Pani jakiego rozmiaru jest torbiel. Czasami szczególnie duże torbiele mogą uciskać zdrowy miąższ piersi i powodować dolegliwości bólowe. Kolejną przyczyną szczególnie jednostronnego bólu piersi może być nerwoból, spowodowany zmianami zapalnymi mięśni klatki piersiowej lub problemami z kręgosłupem. Wypadanie włosów i sucha skóra może być związane z kolei z niedoborami witaminowymi, niedoborami składników mineralnych.

Proponuję skontrolować morfologię i skonsultować się z neurologiem pod kątem ewentualnych przyczyn neurologicznych bólu piersi. Dodatkowo najlepiej stosować dietę bogatą w warzywa, zawierającą mało tłuszczów nasyconych. Proszę ograniczyć picie kawy, mocnej herbaty i nie palić papierosów. Takie postępowanie w wielu przypadkach pomaga zmniejszać bóle piersi z przyczyn, o których pisałam na początku. Można też stosować olej z wiesiołka (dostępny w kapsułkach w aptece).

Pozdrawiam serdecznie