Interpretacja wyniku kolonoskopii

Witam, W badaniu hisopatologicznym (kolonoskopia) dotyczącym A. jelito cienkie, B-wstępnica, C-odbytnia otrzymałam następujące wyniki: A. Cztery wycinki z błony śluzowej dwunastnicy bez cech zaniku kosmków.Badanie imunohistochemiczne CD3 wykazało obecność dość licznych limfocytów zlokalizowanych śródnabłonkowo (miejscami powyżej 40/100 komórek). Obraz mikroskop[owy odpowiada chorobie trzewnej Marsh 1. B. Dwa wycinki z błony śluzowej jelita grubego o zachowanej architekturze krypt. W blaszce właściwe liczne rozproszone komórki jednojądrowe z domieszką granulocytów kwasochłonnych, pod muscularis mucose grudka chłonna. C. Drobny fragment błony śluzowej jelita grubego o zachowanej architektirze krypt, z cechami obrzęku. W blaszce właściwej rozproszone komórki jednojądrowe z domieszką granulacytów kawsochłonnych. Obraz mikroskopowy nieswoistego zapalenia jelit. Dodam, że mam 42 lata i od 2 lat na diecie bezglutenowej (diagnoza:celiakia). Problem polega na małej odbudowie kosmków w jelicie po zastosowaniu ścisłej diety (w tym unikanie żywności przetworzonej - sama gotuję i nie stołuję się na mieście). Markery w krwi (IgA i IgG są prawidłowe - unormowały się na diecie bg) Innnych objawów brak. Czy z wyniku kolonoskopii można wywnioskować czy dolega mi coś więcej? Będę wdzięczna za interpretację wyników kolonoskopii a nie poradę dietetyczną (liczne konsultacje dietetyczne jakie odbyłam pozwalają mi uważać, że dieta obecnie prowadzona jest dietą prawidłową i nie polega jedynie na na unikaniu glutenu. Jest dużo szersza i kompleksowa.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Na podstawie tego badanie nie można powiedzieć zbyt dużo ponad to co już napisane. Pani dolegliwości należy do grupy przewlekłych chorób zapalnych przewodu pokarmowego, głównie jelita grubego lub cienkiego. Nieswoiste zapalenia jelit to przewlekłe, nieuleczalne schorzenia przewodu pokarmowego. Charakteryzują się samoistnymi remisjami i nawrotami o bardzo ciężkim przebiegu. Choroby te mogą ujawnić się niemal w każdym wieku, przy czym szczyt zachorowań notuje się pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Wczesne rozpoznanie pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i zmniejszenia objawów chorobowych.