Interpretacja wyniku mammografii u czterdziestolatki

Dzień dobry! Odebrałam wynik mammografii piersi. Bardzo się zaniepokoiłam, bo nie wiem, co oznacza, a do lekarza idę dopiero w następnym tyg. Jego treść: piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej, tkanka gruczołowa o cechach Adenosis. Bez widocznych zmian rozrostowych. W piersi prawej w kwadrancie górnozewnętrznym pojedyncze mikrozwapnienie. W rzucie lewego dołu pachowego zacienienie o śr. 5 mm widoczne jedynie w projekcji MLO - najpewniej węzeł chłonny śródpiersiowy. Prawy dół pachowy wolny. Proszę, co to oznacza ten wynik, czy mam powody do obaw?

Witam serdecznie!

Adenosis, opisywane w badaniu mammograficznym, oznacza obecność w tkance piersi zmian zwyrodnieniowych, polegających na rozroście tkanki gruczołowej oraz tkanki podcieliskowej. Nie są to zmiany złośliwe, aczkolwiek uważa się, że obecność adenosis nieznacznie zwiększa ryzyko nowotworu piersi.

Mikrozwapnienia także są uznawane za zmiany zwyrodnieniowe, polegające na odkładaniu wapnia w tkance piersi. Ich przyczyną mogą być przebyte procesy zapalne w tkance piersi. Jeżeli mikrozwapnienia występują w większych skupiskach, wtedy należy poszerzyć diagnostykę, gdyż skupisko mikrozwapnień może oznaczać proces nowotworowy.

Ponieważ badanie mammograficzne nie zawsze pozwala na wyciągnięcie jednoznacznych wniosków co do tkanki piersi, czasami w razie wątpliwości warto wykonać dodatkowo USG piersi. USG jest szczególnie przydatne u kobiet o budowie gruczołowej piersi.

Myślę, że w Pani przypadku nie ma powodów do niepokoju, aczkolwiek warto wykonać badanie USG, aby się upewnić do do charakteru zmian w piersiach. Gdyby lekarz miał jeszcze jakiekolwiek wątpliwości zawsze może dodatkowo zlecić biopsję piersi.

Dokładne wyjaśnienie charakteru zmian w piersiach jest konieczne u kobiet po 40 roku życia, gdyż właśnie wtedy rośnie ryzyko zachorowania na raka piersi.

Pozdrawiam serdecznie