Interpretacja wyniku morfologii

Witam serdecznie, mój syn ma 6 lat. Od jakiegoś czasu jest blady, męczy się szybko i zmniejszyła się jego aktywność fizyczna. Zrobiłam morfologię i proszę o wstępną interpretację wyniku. Czy konieczna jest już wizyta u hematologa? Podaję synowi kinder biovital z żelazem. Martwi mnie poziom płytek i hemoglobina. Proszę o pomoc. Leukocyty 4,4 tys./ul, erytrocyty 4,24 ml n/ul, hemoglobina 11,3g/dl, hematokryt 33,5%, MCV 79,1 fl, MCH 26,6, MCHC 33,7 g/di, RDW 14,9%, płytki krwi 413 tys./ul, MPV 7,7, NEU 1,60 tys./ul, NEU% 35,9%, LYMPH 2,20 tys./ul, LYMPH%, 51,1%, MON 0,20 tys./ul, MON% 5,7%, EOS 0,30 tys./ul EOS% 6,8%, BASO 0,00 tys./ul, BASO% 0,5%. BARDZO PROSZĘ O POMOC. Pozdrawiam, Ksymka

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Odnosząc wyniki do norm dla dziecka 6 letniego: Nieznaczny spadek hemoglobiny (wartość minimalna 11,5) i hematokrytu (min. 34). Wartości definiujące krwinkę (MCV, MCH, MCHC) w stosunku do wieku są prawidłowe. Nieznacznie podwyższona wartość płytek. Rozmaz mieści się w granicach normy.

Wystęujące odchylenia są niewielkie. Opisane przez Panią dolegliwości dziecka objawowo potwierdzają niedokrwistość. W pierwszej kolejności wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który może zalecić doustną suplementację żelaza lub tymczasową próbę korekcji dietą: duża ilość mięsa, ryb, jarzyn i owoców, natomiast ograniczenie mleka, mąki i kasz, które pogarszają wchłanianie żelaza.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o anemiach u dzieci.

Serdecznie pozdrawiam!