Interpretacja wyniku morfologii krwi u niemowlaka chorego na żółtaczkę

Witam!

Mój 8-tygodniowy synek miał przedłużającą się żółtaczkę. Z tego powodu miał robioną morfologię krwi, która wykazała 7% neu przy normie 27,0-51,0 oraz 79,1% lym przy normie 38,0-60,0. Czy powinnam się martwić?

Witam!

Obraz, który Pani przedstawiła jest nieprecyzyjny i utrudnia udzielenie precyzyjnej odpowiedzi na postawione pytanie. Istotne byłyby informacje czy żółtaczka już się zakończyła, w której dobie się rozpoczęła, jak długo trwała, jakie były wartości bilirubiny, jakie inne badania dodatkowe były wykonywane, czy i jak była leczona. W przypadku przedłużającej się żółtaczki wskazane jest wykonanie badań dodatkowych. Najczęstsze przyczyny wymagające wykluczenia to konflikt serologiczny, wady wrodzone krwinek czerwonych, zakażenia bakteryjne lub wirusowe (np. różyczka, opryszczka, cytomegalia), czy pierwotniakowe (toksoplazmoza), stan zapalny, wady wątroby. Najczęściej wykonuje się badania: oznaczenie grup krwi dziecka i matki (weryfikację konfliktu serologicznego), morfologię krwi i inne badania w poszukiwaniu zakażenia, badanie USG jamy brzusznej. Wynik przedstawiony przez Panią sugeruje wystąpienie infekcji wirusowej.

Pozdrawiam serdecznie!