Interpretacja wyniku obrazowania metodą rezonansu magnetycznego

Bardzo proszę o interpretację wyniku rezonansu magnetycznego kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego: Uwidoczniono pogłębienie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego. L1/L2: Obniżenie wysokości i intensywności sygnału w obrazach T2 zależnych (dehydradacja) krążka m-k. Szerokopodstawna protruzja krążka międzykręgowego z pęknięciem pierścienia włóknistego w części centralnej, powodująca ucisk worka oponowego i obustronne umiarkowane zwężenie światła otworów międzykręgowych, bez ewidentnych cech ucisku korzeni nerwów rdzeniowych. L3/L4: Wysięki w stawach m-k. L4/L5: Duża szerokopodstawna protruzja krążka międzykręgowego z przewagą strony lewej, powodująca ucisk worka oponowego i obustronne zwężenie światła otworów międzykręgowych, z przewagą lewego, z możliwością ucisku korzeni nerwów rdzeniowych, zwłaszcza po stronie lewej. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-k. Dodam, że mam 56 lat i od ponad 2 lat mam bóle kręgosłupa, bóle ud i kości ogonowej. Czy czeka mnie operacja? Dziękuję za odpowiedź.

Witam!
Wynik wykonanego badania sugeruje zmiany o charakterze dyskopatii. W związku z tym, że uwidoczniono ucisk worka oponowego i obustronne zwężenie światła otworów międzykręgowych wynik należy skonsultować z ortopedą, który powinien dobrać optymalne leczenie. Na początku może wystarczyć odpowiednia rehabilitacja i i fizykoterapia oraz środki przeciwbólowe czy miorelaksacyjne. W przypadku braku poprawy warto rozważyć leczenie operacyjne. Jeśli leczenie zachowawcze było bezskutecznie stosowane to tym bardziej operacja może być preferowanym postępowaniem. Wynik należy skonsultować z ortopedą lub neurochirurgiem. Pozdrawiam serdecznie!