Interpretacja wyniku pomiaru ciśnienia

Dzień dobry! Mam taki problem: ogólnie mam ciśnienie 120/70, ale czasami wieczorem, jak boli mnie głowa 145/90. Chciałabym wiedzieć, czy są to normalne wartości? Dodam, że robiłam badanie holterem ciśnieniowym i wyszło, że ciśnienie jest w normie. Dziękuję.

Witam!

Przedstawione wieczorne wartości ciśnienia nie są wartościami prawidłowymi. Prawidłowe ciśnienie tętnicze nie powinno przekraczać 140/90 mm Hg niezależnie od pory dnia.
Bardzo dobrze, że w przypadku podejrzenia nadciśnienia tętniczego zostało wykonane badanie holterem ciśnieniowym. Jednakże dodatkowo proponuję prowadzić samodzielną kontrolę przez 14 dni mierząc ciśnienie rano (np. pół godziny po obudzeniu) oraz wieczorem około 18. Być może ciśnienie jest prawidłowe, ale do tego potrzebna jest dłuższa kontrola ciśnienia, bo podejrzewam, że holter był założony na dobę lub dwie.
Pani skoki ciśnienia tętniczego mogą mieć związek ze stresem lub reakcją emocjonalną, proponuję spróbować odnaleźć sytuację, które przyczynia się do bólu głowy i skoku ciśnienia. To w przyszłości może pozwoli unikać takich sytuacji. Poza tym nie napisała Pani jaki charakter ma ból głowy. Dla bólu głowy spowodowanym nadciśnieniem charakterystyczne jest umiejscowienie w potylicy (z tyłu głowy), a ból może być pulsujący lub stały. Oczywiście ból może mieć też inny charakter.
Jeśli po samodzielnych regularnych pomiarach stwierdzi Pani jedynie skoki ciśnienia wraz z bólem głowy pojawiające się sporadycznie to proponuję zwrócić się do lekarza rodzinnego w celu otrzymania leku doraźnie obniżającego ciśnienie tętnicze np kaptopril. Niestety nie w tej sytuacji nic innego nie można zaproponować nic innego. Jeśli poza bólami głowy pojawią się jakiekolwiek inne objawy to należy poinformować o nich lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam serdecznie!